Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ömrü diyalizde geçti

Türkiye’de diyalize bağlı olarak en uzun süredir yaşayan iki böbrek hastasından biri olan Naciye Başgün, 70 yaşında hayata veda etti

Giriş Tarihi: 23.11.2016
Ömrü diyalizde geçti

Denizli'de, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Başgün ve Ensar Vakfı Şube Başkanı Abdullah Başgün'ün annesi olan Naciye Başgün, 30 yıl önce yüksek tansiyon şikâyetiyle hastaneye gitti. Hastalığının sebebini bulmak için yapılan çalışmalar sonuçsuz kalan Naciye Başgün, hastalığına İzmir, Antalya ve Ankara'da derman aradı. Ancak bir sonuca ulaşamadı. Üstelik uygulanan yanlış tedavi sonucu işitme kaybı da meydana geldi. Sonunda o zamanki adı Yanık Tedavi Merkezi olan, şimdiki Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde "Böbrek yetmezliği" teşhisi konulan Naciye Başgün, haftada üç gün diyaliz tedavisine başladı.

BU BELİRTİLER BÖBREK YETMEZLİĞİNİN HABERCİSİ

TOPRAĞA VERİLDİ
Tedavisini daha rahat sürdürmek için eşi Ahmet Başgün ile birlikte Denizli'den Ankara'ya taşınan Naciye Başgün'e oğullarından Bilal Başgün, bir böbreğini verdi. Ancak vücudu böbreği kabul etmeyince o günden bu yana tam 29 yıl diyalize bağlı olarak hayatını sürdürdü. Son olarak rahatsızlanınca Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan Akgün, 70 yaşında hayata veda etti. Türkiye'de diyalizle en uzun yaşamını sürdüren iki hastadan biri olan Başgün, önceki gün Ulu Cami'de öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Bağbaşı Mezarlığı'nda defnedildi.

En uzun yaşayan diyaliz hastaları
Niğde'nin Ulukışla ilçesinde dünyaya gelen 3 çocuk babası 62 yaşındaki Kemal Gütekin de 1986'dan bu yana 30 yıldır diyalizle yaşamını sürdürüyor. Dünyada en uzun yaşayan diyaliz hastaları ise şöyle; Muris Mujicic, 41 yıl 112 gün, Brian Tocher 40 yıl, Patricia LeBlack 39 yıl, Ed Strudwick 36 yıl, Ruth Reynolds 32 yıl, Bruce Miller 30 yıl, Vern El verno Del Cngo Best 28 yıl, Lynnette Zimmerman 25 yıl, Ron Hasegawa 19 yıl.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ömrü diyalizde geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN