Türkiye'nin en iyi haber sitesi

59 yıl süren karanlık 8 dakikada aydınlandı

Henüz bebekken “Nazar değmesin” diye dökülen kurşunla hayatı kararan Müslim Gök’e 8 dakika süren ameliyatla “Akıllı Lens” takıldı. Şikâyetleri sona eren Gök, “Hayata yeniden başladım” dedi

Giriş Tarihi: 25.11.2016
59 yıl süren karanlık 8 dakikada aydınlandı
Adıyaman Besni'de yaşayan 59 yaşındaki terzi Müslim Gök'ün yaşamı 1 yaşında nazar değmesin diye dökülen kurşunla karardı. Sıcak kurşun Gök'ün sağ gözüne de aktı. Gözbebeğine denk gelen kurşun nedeniyle acı içinde kalan Gök'ü ailesi hemen doktora götürdü. Ancak o dönemin imkânlarına göre tek yapılacak tedavi, damlaydı. Doktor henüz 1 yaşında olan Gök'ün düzenli damla kullanması gerektiğini söyledi. Kullanılan damla Müslim Gök'ün gözbebeğinde kabarcıklara neden oldu. Zamanla bu kabarcıkların sertleşerek bilye gibi olduğunu söyleyen Gök, "Üstüne üstlük annem o kabarcıkları koparttı. Benim için karanlık günler o zaman başladı. Okula giderken sağ gözümdeki görme kaybı nedeniyle çok zorluk çektim" dedi.

GECELERİ ÇALIŞAMIYORDU
Müslim Gök, ilkokuldan sonra terzilik yapmaya başladı. Sağlıklı sol gözü ve sağ gözündeki yüzde 60'lık görüşle işlerini yapabiliyordu. Ancak zamanla terzi Gök'ün durumu daha da kötüye gitti. Geçen zaman ve mesleğinin gözlerine verdiği yorgunluk nedeniyle Müslim Gök bir süre önce artık dikiş dikmekte zorlanır hale geldi. Evine ekmek götürdüğü mesleğini güçlükle yapıyordu. Yaşının ilerlemesiyle birlikte Müslim Gök'ün sağlıklı sol gözünde hem uzağı, hem yakını görme sorunu ortaya çıktı. Kurşun dökülen sağ gözünde zaten yüzde 40 görme kaybı yaşayan terzi Gök, geri kalan sağlam kısımda da artık ne yakını, ne de uzağı görebiliyordu. Kendisine gelen dikim işlerini renklere göre ayırıyor ve sadece gündüzleri çalışıyordu. Çünkü siyah kıyafetleri dikemez, geceleri ise göremez hale gelmişti. Adıyamanlı Müslim Gök sağlıklı görme yetisini geri kazanmak için doktor doktor gezmeye başladı. Gök, derdine bir türlü derman bulamıyordu. Gün içinde yakını ve uzağı görmek için ayrı ayrı gözlükler kullanıyor ancak bu gözlükler de artık pek fayda vermiyordu. Çaresiz terzi için umut ışığı Almanya'da yaşayan bir arkadaşının "Akıllı Lens" tedavisinden bahsetmesi ile doğdu. Müslim Gök, bu tedavinin Ankara'da yapılabileceğini öğrendi. Soluğu Op. Dr. Serhan Gazyağcı'nın yanında aldı. Müslim Gök'ü detaylı muayene eden Op. Dr. Serhan Gazyağcı, "Müslim Bey'in ameliyat öncesi uzağı ve yakını görememe, gözlükten fayda bulamama, mesleğini yapamama şikayetleri vardı. Bu şikâyetler üzerine önce göz arkası filmleri çekildi ve akıllı merceğe uygunluk testleri yapılarak katarakt tespit edildi. Ardından katarakt ameliyatı yapıldı. Göz içerisine üç odaklı akıllı lens yerleştirildi" diye konuştu.

ŞIRINGA İLE YERLEŞTİRİLİYOR
Kişiye özel sipariş edilen akıllı lensler, bir şırınga ile göze yerleştiriliyor ve 10 saniyede göz içindeki yerini alıyor. Akıllı lensler, zamanla doğal göz yerine geçiyor. Katarakt ameliyatı olan hasta aynı zamanda diğer göz kusurlarından da kurtulmuş oluyor. Müslim Gök'e de bu operasyonla ömürlük lensleri nakledildi. Ameliyatın ardından tüm şikâyetlerinden kurtulan Gök, "Adeta hayata yeniden başladım. Artık hem gündüz, hem gece çalışabiliyorum" dedi.

UV IŞINLARINDAN KORUYACAK
Op. Dr. Serhan Gazyağcı, konuyla ilgili şunları söyledi: "Bu lenslerin özelliği sayesinde Müslim Bey, gece görüşlerinde herhangi bir parlama ve ışık saçılmaları olmayacağından gece de rahatlıkla dikiş dikebilir. Ayrıca merceğin ultraviyole koruma özelliği, gözlerini UV ışınlarından koruyarak yaşa bağlı hastalıklardan da korunmasını sağlayacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
59 yıl süren karanlık 8 dakikada aydınlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN