Vagonlar raylara indirildi

Üsküdar-ÜmraniyeÇekmeköy Metro Hattı’nda çalışacak vagonlar törenle raylara indirildi. İlk etabı Ocak 2017’de faaliyete geçecek hatta ilk kez sürücüsüz trenler kullanılacak ve tek yönde saatte 65 bin yolcu taşınacak

Giriş Tarihi: 25.11.2016
Vagonlar raylara indirildi

İstanbul'da toplu ulaşımı önemli ölçüde rahatlatması planlanan ÜsküdarÜmraniye- Çekmeköy Metrosu'nun vagonları düzenlenen törenle raylara indirildi. Ümraniye Çakmak Mahallesi'ndeki metro istasyonunda düzenlenen programa İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve belediye bürokratları katıldı. Anadolu Yakası'nın ikinci metro hattı olacak olan ÜsküdarÜmraniye- Çekmeköy Metro Hattı'nın 16 istasyonla hizmet vereceğini belirten Baraçlı, ilk etapta Üsküdar-Yamanevler arası 9 istasyonun 2017 Ocak ayı içinde hizmete açılmasının planlandığını söyledi. Metroda hizmet verecek tren vagonlarında otomatik kapı olacağını ve sürücüsüz hizmet verecek trenlerin çok yakında İstanbullularla buluşacağını dile getiren Hayri Baraçlı, "Bu hattın farklı özelliği de var, Marmaray'a ve metrobüse entegrasyonuyla büyük bir hizmeti olacak. İstanbul'da raylı yatırım sistemlerimiz hızla devam ediyor. Bununla ilgili 6 hattımızın da ihalesini tamamlayacağız" dedi.

MALİYETİ 656 MİLYON EURO
Toplam maliyeti 656 milyon euro olan ve 126 vagonun hizmet vereceği hatta, 80 kilometre hıza ulaşabilecek trenler saatte tek yönde 65 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak.

MARMARAY'A BAĞLANTI
Üsküdar İstasyonu'nda, Marmaray hattının istasyonu ile yeraltından hatlar arası yolcu geçişi sağlanacak, Altunizade İstasyonu'nda metrobüsten metro hattına yolcu geçişleri yapılacak. Üsküdar'dan Çekmeköy'e 27, Ümraniye'ye 12,5 dakikada ulaşılabilecek. 16 istasyon ve 2.7 km bağlantı tüneli ile bakım-onarım-depo sahasından oluşan 20 kilometrelik hat Anadolu Yakası'nın ikinci metro hattı olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vagonlar raylara indirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN