Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Erkek hegemonyası değişmeye başladı’

Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde konuşan Atlas: Erkekler bu toplumda dominanttı. Düzen böyleydi. Artık kadın ve erkek pek çok farklı alanda çalışabiliyor

Giriş Tarihi: 27.11.2016
‘Erkek hegemonyası değişmeye başladı’
Kadın ve Adalet Zirvesi'nde konuşan Lacivert Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Daily Sabah Köşe Yazarı Meryem İlayda Atlas, erkeklerin hegemonyasının devam ettiğini ancak günümüzde bu durumun değişmeye başladığını ve kadınların çok daha ileri seviyede olduğunu söyledi. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından düzenlenen ve SABAH'ın sponsor olduğu II. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'nin ikinci oturumu dün WOW otelde yapıldı. Zirvenin öğleden sonraki bölümünde 'Kültürel Kodlar ve Erkeklik' ve 'Suriyeli Kadın Mülteciler ve Sorunları' bölümleri ele alındı. Hindistan'dan gelen Prof. M. Manimekalai, eskiden Hindistan'da kadınların hiçbir söz hakkı olmadığını, ama günümüzde bu durumun artık kadınlar lehine değiştiğini anlattı. Manimekalai, "Artık günümüzde kadınlar Hindistan'da kamusal alanda çalışabiliyor. Dul kadınların tekrar evlenmesi artık mümkün. Hala sorunlar var ama mutluyum. Hükümet annelik iznini 6 aydan 9 aya çıkarmaya karar verdi. Kadınlar artık bir insan olarak muamele görmeye başladı, bir eşya gibi değil" dedi. Prof. Nilüfer Narlı da, "Türkiye'de iş hayatında kadınların oranında bir artış var. Kadınlar motive edildi. Türkiye'de erkeklik söyleminin çok baskın olduğunu görüyoruz" dedi.

'ERKEKLER DOMİNANTTI'
Kadın ve Adalet Zirvesi'ne konuşmacı olarak katılan Lacivert Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Daily Sabah Köşe Yazarı Meryem İlayda Atlas da kadın ve erkek ayrımında günümüzde artık kadınların çok daha ileri bir seviyede olduğunu belirterek, "Artık kadın ve erkek pek çok farklı alanda çalışma imkanına sahip. Kadın ve erkek arasında eşitlik ve adaletten söz ettiğimizde tek taraftan söz etmemeliyiz. Erkekler bu toplumda dominanttı. Düzen böyleydi. Evet hep bir hegemonya söz konusuydu. Kadınlar ve erkekler toplumda bundan zarar görüyorlar. Maskulenlik her toplum içinde kendi tarihsel gelişimi içinde düzenlenir. Ataerkil modelde ilerlemeler oldu zaman içinde" dedi. Prof. Emine Özmete de, aile içinde adaletin önemini anlattı. Özmete evlilik birliği içinde sorunların eşit bir şekilde paylaşılması ve bu anlamda çocuklara örnek olunması gerektiğini söyledi. Öte yandan KADEM Yönetim Kurulu üyesi Özgül Özkan Yavuz, katılımcılara birer sertifika verdi. Kadın ve Adalet Zirvesi'ne katılan konuşmacılar, KADEM tarafından verilen sertifikalarını aldıktan sonra hatıra fotoğrafı çektirdiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Erkek hegemonyası değişmeye başladı’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN