Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasta ve doktordan ‘GülüMSe’ten klip

İstanbul’da MS hastası Mehmethan Kurtuluş, hastalığını kontrol altına almayı başardı. Kurtuluş, doktoru ve rapçi kardeşiyle şarkı yazıp MS’lilerle klip çekti

Giriş Tarihi: 29.11.2016
Hasta ve doktordan ‘GülüMSe’ten klip
İki yıl önce merkezi sinir sistemi hastalığı olan MS'e yakalanan 28 yaşındaki Mehmethan Kurtuluş, nöroloji uzmanı Dr. Serkan Demir ve Türkiye MS Derneği Başkanı Ayşen İnci ile ilginç bir projeyi hayata geçirdi. Üç isim, MS'e karşı sanatla birleşti. Yıllarını tiyatroya adamış bir sanatçı olan dernek başkanı Ayşen İnci, 2006'daki bir rolden sonra MS'le tanıştı ve bu hastalığın pençesine yakalanan kişilere hayatını adadı. Dr. Serkan Demir ise çocukken babasının eve bir org almasıyla müzikle tanıştı. Dr. Demir, uzun yıllan rap müzik ile ilgilendi. Doktorluğa başlayınca ara verdiği müziğe teknik ressam olan hastası Mehmethan Kurtuluş'la tanışınca dönüş yaptı.

'NORMAL İNSANDAN FARKIMIZ YOK'
Gelişen teknoloji ve modern tıbbın desteğiyle hastalığı kontrol altına alınan Kurtuluş, toplumda MS hastalığına dikkat çekmek için rap sanatçısı kardeşi Tunahan ya da sahne ismiyle Elleron Elvis'in desteği ve doktorunun müzik geçmişiyle kendilerini hastalığa dikkat çekmek için bir rap şarkısı yaparken buldu. Ve ortaya MS harfleri hastalığa dikkat çekmek için büyük yazılan 'GülüMSe' adını verdikleri ve klibinde MS hastalarının oynadığı rap şarkısı çıktı. Mikrofonu eline alan ve kardeşi ile birlikte MS'liler için söyleyen Mehmethan Kurtuluş'un tek bir isteği var. O da "Bu hastalığa yakalananlar ne olacağım düşüncesine kapılıyor. Yarın değil bugünü yaşamalarını, kötü alışkanlıklarını bırakmalarını ve bu hastalığın kontrol altına alınabileceğini, normal insandan farkımız olmadığını herkese anlatmak" diyor.

BAŞA ÇIKMAK MÜMKÜN
Dr. Serkan Demir çok zor bir hastalık olmasına rağmen MS'in doğru tedaviyle kontrol altına alınabileceğine dikkat çekti. Dr. Demir, "Bir hekim olarak benim için çok özel bir proje bu. Hastalar bu hastalıkla ilk yüz yüze geldiklerinde inanılmaz bir karamsarlık içine düşüyorlar. Elbette çok haklılar, aslında o kadar kolay başa çıkılan bir hastalık olmamakla beraber doğru yaklaşım ve tedaviyle kontrol altına almanın mümkün olabileceğini bilmeliler. GülüMSe şarkısı da bu kapsamda yapıldı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasta ve doktordan ‘GülüMSe’ten klip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN