Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kararı İzmir veriyor

, Basmane’deki arazide inşa edeceği proje ile ilgili İzmirlilerin oylamasına sundu. En çok oy alan projeye göre çalışmalara başlanacak

Giriş Tarihi: 30.11.2016
Kararı İzmir veriyor

, TMSF'den 80 milyon dolara tapusunu alıp inşaat çalışmalarını sürdürdüğü Basmane'deki araziyle ilgili proje seçimini başlattı. Dünya çapındaki altı mimarlık ofisi sunumları arasından Tabanlıoğlu, DDG ve Mad Architects'in projeleri seçildi. İzmirliler bu 3 proje için, 'kararizmirin.com' sitesi üzerinden oylamaya katılıp tercihini bildirecek. Folkart, özel sektörde Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek bu örnek uygulamada, İzmirlilerin en çok beğendiği projeyi seçip, hayata geçirecek. İzmirliler, proje tercihleriyle birlikte, başında Folkart bulunacak şekilde, projenin ismiyle ilgili önerilerini de yazarak iletebilecek. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı , "Amacımız ortak akıl platformunda buluşmak, şehrimize büyük bir eser kazandırmaktır" dedi. Folkart'ın 'proje anketi ve oylaması', 31 Aralık 2016 gecesi saat 24.00'e kadar devam edecek. Bu saate kadar 'kararizmirin. com' sitesi aracılığıyla ankete katılan İzmirlilerin çoğunluğunun tercihi dikkate alınarak, projenin seçimi gerçekleştirilecek. Yine aynı eğilim yoklamasında, İzmirlilerin çoğunluğunun önerdiği ve en çok sevdikleri isim, projenin adı olarak seçilecek. Folkart, hangi projenin seçildiğini, 2017 yılında yapılacak lansmanda açıklayacak. Yılbaşına kadar inşaatta zemin çalışması sürecek, proje seçimi sonrasında ise İzmirlilerin yaptığı tercihe göre, seçilen projeye uygun inşaat çalışmaları devam edecek. Seçilen projenin, bütün detaylarıyla 2019 yılı sonunda ya da en geç 2020 yılı başlarında tamamlanması hedefleniyor.

TÜRKİYE'DE ÖRNEK OLACAK
Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, "Projelerin seçiminde gösterdiğimiz özen, ortaya koyduğumuz bu referandum yaklaşımı, ortak akılda buluşma çabamız, çok sevdiğimiz İzmir'e ve İzmirlilere karşı, nasıl bir sorumluluk duygusu içinde olduğumuzun göstergesidir. Türkiye'de örnek gösterilecek bir ilktir. Folkart İzmir sevgisiyle, bu dev eseri hayata geçirmek için, büyük bir sorumluluk üstlenmiştir" dedi. İzmirlilerin "utanç çukuru" adını verdiği bu alanda, artık İzmir'in gurur duyacağı, güzellik simgesi, sanat eseri özelliğinde bir yapı yükseleceğini dile getiren Sancak, "Folkart'ın İzmirlilerin seçeceği projesi, güzel İzmir'e çok yakışacak. Bu çukurdan bir sanat eseri yükselirken, tüm kent bu alanın yaydığı negatif enerjinin etkisinden çıkacak" şeklinde konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Avrupa'nın en modern hizmet binasıyla bu projede yer aldığını dile getiren Sancak, şöyle devam etti; "Büyükşehir için yapmayı öngördüğümüz brüt 40 bin metrekare hizmet binasının değeri, piyasa koşullarında 160 milyon dolardır. Folkart, proje bütününde TMSF'ye ödeyeceğimiz 80 milyon dolar ile birlikte, kamu yararına 240 milyon dolarlık bir artı değer yaratmaktadır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kararı İzmir veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN