Asitçi enişteye 9.5 yıl hapis

Giriş Tarihi: 2.12.2016
Asitçi enişteye 9.5 yıl hapis

İstanbul’da 3 yaşındaki yeğeninin yüzüne kimyasal madde attığı iddiasıyla yargılanan Cihan Araçman’ı mahkeme kasten yaralama suçuyla 9 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı

İstanbul Ataşehir'de, bir restoranda eşinin kız kardeşinin 3 yaşındaki oğlunun yüzüne kimyasal madde döktüğü iddiasıyla yargılanan Cihan Araçman'ın yargılandığı davada karar çıktı. Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Araçman, mağdur Y.K.'nın annesi Işıl Güven, babası Cenk Kocakaya ve taraf avukatlarıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı katıldı. Y.K'nın ailesinin avukatı ve baba Kocakaya sanığın en üst sınırdan cezalandırılmasını talep etti. Araçman'ın avukatları ise olayda tasarlama ve kasıt olmadığını iddia ederek, sanığın kimyasal maddenin içeriği hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

PİŞMANIM VE ÜZGÜNÜM
Son sözü sorulan Araçman şunları söyledi: "Bu olay çocukların ellerinde ve yüzlerinde boya gördüğüm anda aklıma gelmiştir. Hiç istemeyeceğim ve öngöremeyeceğim şekilde sonuçlanmıştır. Zarar göreceğini bilsem onlarca kameranın önünde böyle bir şey yapmazdım. Art niyetim olsa yüzlerce kişinin olduğu yerde bunu yapar mıyım? Fevkalade bir durum fark etseydim zaten ilk müdahaleyi ben yapardım. Her günümü vicdan azabıyla hastanede geçirdiğim kanıtlanabilir. Olaydan sonra kaçma girişimim olmamıştır. En büyük hatam, benim bu maddenin boya olduğunu düşünmemdi. İçini kontrol etseydim de ne olduğunu anlamayacaktım. Kastını çok aşan bu olay neticesiyle yaralanan çocuktan ve ailesinden özür diliyorum. Onlara bunu yaşattığım için çok pişmanım ve üzgünüm. Bundan sonra ailenin maddi ve manevi yanında olacağım." Kararını açıklayan Mahkeme Heyeti Başkanı Melih Osmançavuşoğlu, sanık Araçman'ı "kasten yaralama" suçundan önce 2 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Suçun, beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak kişiye karşı, silahtan sayılan madde ile işlendiğini belirten Osmançavuşoğlu, cezayı yarı oranında arttırarak, 3 yıl 2 aya çıkardı. Osmançavuşoğlu, mağdurun yüzünün sürekli değişikliğine ve organlardan birisinin işlevini yitirmesine neden olan nitelik taşıdığı gerekçesiyle cezada arttırıma giderek, Araçman'ın 9 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırıldığını tutanağa geçirdi. Osmançavuşoğlu, Araçman'ı diğer mağdur çocuklar E.E. ve B.Ö'ye yönelik, "olası kasıt altında yaralama" suçunu işlediği gerekçesiyle de günlüğü 20'şer liradan 90'ar gün karşılığı para cezasına çarptırdı. Para cezasını 3 bin 600 liraya çeviren mahkeme heyeti, sanık Araçman'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asitçi enişteye 9.5 yıl hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN