Bu kez çok ağlattı

Türk sinema ve tiyatrosunda canlandırdığı karakterlerle herkesi kahkahalara boğan Erdal Tosun dün son kez BKM sahnesindeydi... Sanatçının cenaze töreninde gözyaşları dinmedi

Giriş Tarihi: 2.12.2016
Bu kez çok ağlattı

İstanbul'da trafik kazasında hayatını kaybeden oyuncu Erdal Tosun son yolculuğuna uğurlandı. Tosun için dün Beşiktaş Kültür Merkezi'nde (BKM) anma töreni yapıldı. Törene oyuncunun eski eşi İlknur Tosun, kızı Zeynep Kiraz Tosun ve annesi Sevim Tosun başta olmak üzere Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Erkan Can, Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Bennu Yıldırımlar, Şebnem Sönmez, Ali Sunal, Şevket Çoruh, Songül Öden, Murat Evgin, Yavuz Bingöl, Ahmet Mümtaz Taylan, Gupse Özay, Tolga Çevik, Mert Fırat, Ebru Cündübeyoğlu ve Cem Davran katıldı. Tören, Tosun'un rol aldığı filmlerin yer aldığı barkovizyon gösterisiyle başladı. Barkovizyonun ardından söz alarak kürsüye çıkan Demet Akbağ, "Erdal benim uğurumdu. Onun gibi mülayim bir adam kolay kolay bu camiaya gelmez" dedi. G.O.R.A.'da canlandırdığı 'Yaratık' karakteriyle gönüllerde yer edinmeyi başaran Tosun'un filmden bir sahnesi barkovizyonda gösterildiği esnada filmin yapımcısı ve oyuncusu olan Cem Yılmaz hüngür hüngür ağladı.

GOOGLE'DAN ÖNCE ERDAL VARDI
Akbağ'dan sonra söz alarak kürsüye çıkan Yılmaz Erdoğan, "Bu mekânda atılan kahkahaların pek çoğunda Erdal'ın da katkısı vardı. Bugün aramızdan ayrılmış olabilir ama nitelikli bir komedyen olarak hayata imzasını attı. Erdal sıradan bir adam değildi. Pek çok sanatçının aksine bilgi yüklüydü. Rahmetliye, 'Google'dan önce sen vardın' diye takılırdım. Güldürmek için dünyaya gelmişti ama bu kez güldürmedi" açıklaması yaptı. Erdoğan da konuşma yaparken gözyaşlarına hakim olamadı.

'HİÇBİR ŞEYİN AZI DEĞİLİM'
Geçen yıl boşandığı eşi İlknur Tosun konuşmasında sanatçıyı anlattı: "Evli olduğumuz dönemde aramızda geçen diyaloglar sonrasında bazen kendisine 'Çok kötüsün' derdim. O da bana dönerek 'Ben hiçbir şeyin azı değilim' yanıtını verirdi. Sert gibi görünen mizacının artısında lokum gibi bir yüreği yatardı. Sırf insanları değil, bitkileri ve hayvanları da gönülden severdi. Çok cömert ve zarif bir adamdı." Kızı Zeynep Kiraz Tosun ise "Seni çok seviyorum Erdal" dedikten sonra gözyaşlarına boğuldu. Tosun'un ölümüne neden olan aracın sürücüsü Nihat Şaki ise "taksirle ölüme neden olmak" suçundan tutuklandı. Şaki'nin ifadesinde "Hava karanlıktı, su birikintisini görünce frene bastım, gerisini hatırlamıyorum" dediği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kez çok ağlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN