Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye’nin mucize kalbi

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bebek kalp nakli ameliyatı başarılı oldu. 10 aylık Beytullah bebek, Ankara’da yapılan kalp nakli ile hayata tutundu

Giriş Tarihi: 2.12.2016
Türkiye’nin mucize kalbi
10 aylık ve 7 kiloluk Beytullah bebek, doğduktan sonra sürekli enfeksiyon hastalıklarına yakalanıyor, nefes darlığı çekiyor ve düzenli beslenemiyordu. Bunun üzerine hastaneye kaldırılan bebeğin, yapılan tetkiklerinde kalp yetmezliği yaşadığı tespit edildi. Sinop'ta yaşayan aile minik Beytullah'ı alarak, Ankara'daki Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirdi. Bebeğe yapılan tetkiklerin ardından kalp yetmezliği teşhisi konuldu. İlaçla tedaviye cevap vermeyen bebek için acil kalp nakli alarmı verildi. Sağlık Bakanlığı Ulusal Koordanisyon Merkezi, Beytullah bebek için uygun kalp bulunduğunu gece saat 24.00 sularında hastaneye ve doktorlara bildirdi. Saatlerle yarışan doktorlar, iki ekibe ayrıldı. Ekibin biri gece saat 2.30'da yola çıkarak İstanbul'daki özel bir çocuk hastanesine gitti. Ekip, kalbi yerinde incelemek ve uygun bulunursa almak için harekete geçti. Bu sırada ikinci ekip, Ankara'da Beytullah bebeği ameliyata hazırlamaya başladı. İstanbul'dan gelen "uygun" mesajının ardından çalışmalar başlatıldı.

ASKERİ UÇAKLA GELDİ
Kalbin Ankara'ya getirilmesi için askeri uçak ayarlandı. Kalbi almak için durdurduktan sonra en geç 4 saat içerisinde naklin gerçekleşmesi gerekiyordu. Hızlı bir şekilde alınan kalp Ankara'ya yetiştirildi. Ameliyatı gerçekleştiren başarılı ekibin içerisinde yer alan Kalp Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ümit Kervan, yaşananları şöyle anlattı: "23 Kasım'da nakil yapıldı. Beytullah 3-4 aydır bekliyordu. Bu kadar küçük yaşta bebeklere kalp nakli çok zor bir iş. Bundan önce 2 yaşa kadar kalp nakli yapmıştık ama bu ilk defa oldu. Hem koordinatörlerimizin hızlıca aileleri ikna etmesi hem de bu kadar küçük bebeklere de kalp nakli yapılabilmesi açısından önemli bir iş oldu. Biz 'acaba uygun kalp çıkar mı' diye çok düşündük. Çünkü vericinin hem bu kadar küçük olması, hem kan grubunun uyum sağlaması hem de bir ailenin bağış yapması gerekiyor. Biz ailelerin sadece yüzde 25'ini bu konuda ikna edebiliyoruz. Beytullah bu anlamda çok şanslı bir bebek. Bağışlayıcı ailenin bebeği de 10 aylık. Kilo ve boyu da tam uygun oldu. Ameliyatı problemsiz geçti. Daha önce yemek yiyemeyen çocuk şimdi biberonu elinden bırakmaz oldu. Birkaç güne kadar da servise çıkaracağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin mucize kalbi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN