Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saniyeleri hesapladılar

Düştüğü 61 metrelik kuyudan pnömatik kolla kurtarılan yavru köpek için ekipler saniyelerle yarıştı. Cihazı öneren gönüllü uzmanlardan Sarıkurt, “Son hamlemiz 2 dakika sürdü” dedi

Giriş Tarihi: 17.2.2017
Saniyeleri hesapladılar
İstanbul Beykoz'da düştüğü 61 metrelik sondaj kuyusundan 11 gün sonra başarılı bir operasyonla kurtarılan "Kuyu" adlı yavru kangal köpeği için ekipler saniyeleri bile hesapladı. Yavru köpeği kurtarmak için günlerce süren uğraşlar sonucunda başarıya ulaşıldı. 61 metre derinliğindeki kuyuda kurtarılmayı bekleyen "Kuyu" köpek, için saniyeler üzerinden hesaplar yapıldı. Yavru köpeğin boğulmadan yukarı çıkarılması için kaç saniyede alınabileceği tartışıldı. Birçok farklı yöntem deneyen ekipler, şartlara ve zamana karşı yardımcı olabilecek cihazı geliştirdi. Cihazın geliştirilmesinde ekipler birlikte hareket ederken, 7 gün kuyunun başında bekleyen gönüllü uzmanlardan Riva Su ve Doğa Sporları Kulübü Kurucusu Davut Sarıkurt'un önerisiyle pnömatik kol geliştirildi.

'BİR GÜN DÜŞÜNDÜM'
Kurtarma çalışmaları sırasında çekilen video kaydında Sarıkurt, bir yandan cihazı anlatıyor bir yandan ise köpeği boğulmadan yukarı çekmek için kaç kişinin yardımcı olabileceğini aktarıyor. 5'inci günde bölgeye gittiğini ifade eden Davut Sarıkurt, "İlk gün sadece kuyuyu ve çevreyi gözlemledim. Ardından Riva'ya geri dönerek bir gün boyunca nasıl bir sistem kurabileceğimi düşündüm ve daha sonra bu şema ortaya çıktı. Sabah saat 04.00'te sistemde meydana gelen bir arıza nedeniyle tekrar bir sıkıntı yaşadık ama onararak devam ettik. Köpeği dışarı çıkarmaya başladığımızda saatim 05.53'tü. Saate bir daha bakmadım ama 2 dakika kadar sürdü" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saniyeleri hesapladılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN