Türkiye'nin en iyi haber sitesi

400 bin kalamarı kurtardı

“Yılın Çalıkuşu” seçilen biyoloji öğretmeni Hatice Üstüner, iki öğrenciyle birlikte suni yumurtlama sahaları oluşturduğu 400 bin kalamarı doğaya kazandırdı

Giriş Tarihi: 14.3.2017
400 bin kalamarı kurtardı
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2016'da "Yılın Çalıkuşu" seçilen biyoloji öğretmeni Hatice Üstüner, iki öğrencisiyle birlikte kalamar yumurtalarını kurtaran bir projeye imza attı. Troller nedeniyle deniz dibindeki yumurtlama alanları bozulan kalamarlara suni yumurtlama sahaları oluşturup yaklaşık 400 bin kalamarı doğaya kazandırdılar.

POPÜLASYON ARTTI
Antalya Bilim ve Sanat Merkezinde biyoloji öğretmeni olarak görev yapan Hatice Üstüner, trolle avlanan balıkçılar nedeniyle Lara ve Side arasında kalamar yumurtlama alanlarının zarar gördüğünü belirledi. Üstüner, kalamarları trolle avın yasak olduğu Konyaaltı bölgesine taşımak için bir proje geliştirdi. Üstüner, Antalya Bilim Sanat Merkezi'nde eğitim alan iki öğrencisiyle denizcilikte yaygın olarak kullanılan "çima halatı" kullanarak suni yumurtlama alanları oluşturdu. Öğrenciler Doğa Yılmaz (16) ve Berk Sarıgöl (14) ile Konyaaltı sahilinde bir dizi dalış gerçekleştiren Üstüner, 100 metre açıklıkta 15-20 metre derinlikte 20 noktaya suni yumurtlama alanı yerleştirdi. Üstüner 5 ay süren projenin ardından öğrencileri ile bölgeye dalarak suni yumurtlama alanlarını inceledi. Sonuçların umut verici olduğunu anlatan Üstüner, "Bu proje sayesinde kalamar popülasyonu ciddi oranda arttı. Yaklaşık 400 bin yumurtayı doğaya kazandırdık" dedi.

ANTALYA'YI TEMSİL ETMİŞTİ
Antalya'dan yılın öğretmeni seçilen Hatice Üstüner, 24 Kasım'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Öğretmenler Günü törenine katılmıştı. Üstüner, Akdeniz Bölgesi Temsilcisi olarak seçilmesinden dolayı da Çankaya Köşkü'nde Başbakan Binali Yıldırım'ın ev sahipliği yaptığı yemekte Antalya'yı temsil etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
400 bin kalamarı kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN