nedir ve nasıl kutlanır? - Nevruz Bayramı ne zaman kutlanır? - İşte cevabı

Baharın gelişi, barış, dostluk ve kardeşlik anlamına gelen Bayramı'na kısa bir süre kala ''Nevruz Bayramı ne zaman kutlanır'' sorusunun yanıtı merak konusu oldu. Tarihimizden bugüne Nevruz'un nasıl geldiği ve tüm bilmediklerinizi bu başlık altında okuyucularımız için derledik. ve nasıl kutlanır? İşte Nevruz nedir? sorusunun yanıtı ve diğer tüm detaylar...

Giriş Tarihi: 20.3.2017 11:37
Nevruz nedir ve nasıl kutlanır? - Nevruz Bayramı ne zaman kutlanır? - İşte cevabı
Her sene kutlanan ve baharın gelişi olarak adlandırılan Bayramı'na kısa bir süre kala ''Nevruz Bayramı ne zaman kutlanır?'' sorusu sıklıkla araştırılmaya başladı. Tarihimizden bugüne Nevruz'un nasıl geldiği, gelenek göreneklere göre nasıl kutlandığı hakkında tüm bilgilere bu başlık altından ulaşabileceksiniz. ? Naevruz Bayramı ne zaman kutlanır? İşte Nevruz nedir? sorusunun yanıtı ve diğer tüm ayrıntılar...

NEVRUZ BAYRAMI NE ZAMAN KUTLANIR?

Nevruz Bayramı, medeniyetler arasında farklı zaman dilimlerinde kutlanmaktadır. Bazı topluluklar bu bayramı 21 Mart'ta kutlarken, Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlamasını temsilen 22 Mart veya 23 Mart'ta kutlanmaktadır. Astrolojik olarak ise Nevruz günü olan 21 Mart, burçlar çizelgesinde ilk sırada yer alan Koç burcunun başlangıç günüdür.

TÜRKLERDE NEVRUZ

Orta Asya'da Nevruz bayramlarında geleneksel olarak pişirilen sümelek buğdaydan yapılan bir çeşit tatlıdır.
Türklerin (Göktürklerin) Ergenekon'dan demirden dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Doğu Türkistan'dan Balkanlara kadar tüm Türk kavimleri ve toplulukları tarafından, MÖ 8. yüzyıldan günümüze kadar her yıl 21 Mart'ta kutlanır.

Türkiye'de bir gelenek, Türk Cumhuriyetleri'nde ise resmî bayram olarak kutlanırken, 1995 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti tarafından Bayram olarak kabul edilen bir gün haline gelmiştir.

Türk Takvimi'nde bir gün 12 bölüme ayrılır, her bölüme Çağ adı verilirdi. Bir çağ iki saat, dolayısıyla bir gün de 24 saattir. Her bir çağ ise sekiz Keh ten ibarettir. Yılbaşı olarak gece-gündüz eşitliğinin yaşandığı 21 Mart, Nevruz günü olarak kutlanır. Bu güne ve yeni yılın başladığı âna Yılgayak denir.

Oniki Hayvanlı Takvim ve Melikşah'ın Celali Takvimi'nde yılbaşı olarak belirlenen 21 mart, Divânu Lügati't-Türk'te de ilkbaharın gelişi olarak belirtilir. Türk edebiyatı ve musikisine de Nevruz; Nevruz-ı Asl, Nevruz-ı Arap, Nevruz-ı Bayati, Nevruz-ı Hicaz, Nevruz-ı Acem ve Nevruz-ı Seba olarak girmiştir. Tarihte pek çok devlet tarafından bayram ve gelenek olarak kutlanmıştır. Bunların başında Anadolu beylikleri, Eski Mısır, İran, Safavi, Sasani, Moğollar, Selçuklu ve Osmanlı gelir.

NEVRUZ BAYRAMI ETKİNLİKLERİ NELERDİR?

Nevruz Bayramı'nda ve Nevruz etkinlikleri dahilinde yurt genelinde "TÜRK KÜLTÜRÜNDE NEVRUZ" konulu, tüm resmi ve özel ilköğretim kurumlarında resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenmektedir ve yarışmaları kazanan öğrenciler, Ankara'da düzenlenen Nevruz programlarına ödül olarak götürülmektedir.

Aynı zamanda Nevruz Bayramı kapsamında kültürlere ait olan geleneksel kıyafetler giyilir, yörelere ait danslar yapılmaktadır. Çocuklara; yap-boz, tişört, kültür haritası, topaç, boyama kitabı ve folklorik bebek gibi eğitici hediyeler/oyuncaklar dağıtılmaktadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nevruz nedir ve nasıl kutlanır? - Nevruz Bayramı ne zaman kutlanır? - İşte cevabı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN