Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa’nın nefretine karşı Mevlana barışı

Giriş Tarihi: 7.5.2017
Avrupa’nın nefretine karşı Mevlana barışı

‘Berlin Mevlana Günleri’ne ev sahipliği yapan Almanya’da, artan nefret kampanyalarına karşı Kansere neden Hazreti Mevlana’nın barış mesajları yankılandı

Türkiye aleyhine nefret kampanyalarının odağındaki Almanya'nın başkenti Berlin'de, Büyük İslam alimi Hz. Mevlânâ'nın barış mesajları yankılandı. Beyoğlu Belediyesi, Kültür Kenti Vakfı ve Berlin Yunus Emre Enstitüsü işbirliği, Konya Büyükşehir Belediyesi iştiraki ve Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü'nün destekleri ile düzenlenen "Berlin Mevlana Günleri" etkinliğinin açılışı, Berlin Büyükelçiliği'nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Açılışa, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Faruk Akyol, Beyoğlu Belediyesi meclis Başkanı ve Kültür Kenti Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Bülent Katkak ile AK Parti Konya Milletvekili Dr. Mustafa Baloğlu konuşmacı olarak katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun Sema gösterisi ile renk kattığı gecede, Ressam İsmail Acar'ın Rumi isimli sergisinin de açılışı yapıldı. 7 Mayıs'a kadar Berlin Büyükelçiliği, Yunus Emre Enstitüsü ve Titanic Chaussee Berlin Otel'de düzenlenecek etkinliklerle devam edecek olan Berlin Mevlana Günleri kapsamında, Mevlana konulu belgesel gösterimleri, Kamer Batıoğlu semazen sergisi açılışı, söyleşiler ve sema ayinleri yapılacak.

AŞK FELSEFESİNE İHTİYAÇ VAR
Açılışa katılamayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Beyoğlu'ndan Berlin'e selam göndererek, "Mevlana'nın aşk felsefesine, hepimizin ekmekten, sudan, oksijenden daha çok ihtiyacı var. Mevlana okyanusundan gönlümüze bir damla düşerse ne mutlu bizlere. Ne mutlu insanlık adına" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa’nın nefretine karşı Mevlana barışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN