Her evlat için anne yegâne dayanaktır

Giriş Tarihi: 12.5.2017
Her evlat için anne yegâne dayanaktır

Elif Gönlüm, cemiyet hayatının, sosyal sorumluluk projelerinin öne çıkan isimlerinden. Özel tasarımları ve başarılı projeleriyle de adından söz ettiren Gönlüm aynı zamanda iki çocuk annesi... Elif Gönlüm’le Anneler Günü’ne özel konuştuk

Sığınağımız, limanımız... Her şeyimiz. Karşılıksız sevgiyle bizi büyüten annelerimizi değil bir gün, aylarca pamuklara sarsak haklarını ödeyemeyiz. Bu güzel ve anlamlı günü iki çocuk annesi Elif Gönlüm'le konuştuk. Sosyal sorumluluk projelerine verdiği destek ve özel projeleriyle adından söz ettiren Elif Gönlüm, üretmekten de vazgeçmiyor. Londra'da bitkiler üzerine özel bir eğitim alan Elif Hanım karışımlarını Teaelife adlı özel çayıyla markalaştırdı. Elif Gönlüm bunların ötesinde genç ve ilgili bir anne. Dokuz yaşındaki büyük oğlu Keremcan ile 4.5 yaşındaki küçük oğlu Kerem Alp'in annesi Milli Basketbolcu Kerem Gönlüm'ün eşi Elif Gönlüm, hem annesiyle (bir evlat olarak) hem de iki oğluyla (bir anne olarak) ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştı...
- İki erkek çocuğu annesi olmak nasıl, zor mu?
- İki erkek çocuğu sahibi olmak zorlukları olmasına rağmen çok keyifli. Bir kere abi kardeş birbirlerine inanılmaz düşkünler ve çok iyi arkadaşlar. Dolayısıyla bana özel alan kalabiliyor. Aralarında ve Kerem'le beni paylaşamadıklarında o mücadeleleri öyle tatlı oluyor ki bu çok hoşuma gidiyor. Enerjileri aynı anda açığa çıktığında biraz fazla koşturuyorum o kadar. Onun dışında çok şükür, iyi ki varlar.
- Çocuklarınızla birlikte en çok ne yapmaktan hoşlanırsınız?
- Oğullarımla en çok yapmaktan keyif aldığımız şeyler; şarkı söyleyip dans etmek. Bizim haftada iki ya da üç kez böyle bir ritüelimiz var. Yine birbirimizleyken hoşlandığımız başka bir şey de; tiyatro ve taklit yapmak. Bu da bizim evimizin geleneksel eğlencesidir. Hafta sonu sinemaya ve yakın arkadaşlarının doğum günlerine benimle gitmeyi seviyorlar. Kitap okuma etkinliğimizi de unutmayayım. O da en az ailece çizgi film ve film izlediğimiz anlar kadar keyifli geçiyor.
- Başka çocuk düşünüyor musunuz?
- Üçüncü çocuğu hep düşünüyoruz. İki erkekten sonra bir kızımız olsa diye hayal kuruyoruz. Kısmet tabii, yine erkek de olabilir.
- Çocukların en güzel yaşları hangi dönemleri? - Bana göre bebeklikleri. O günler hiçbir yaşa benzemiyor. Melek enerjisinin olduğu ve en şirin oldukları dönemler. Kokuları, gülüşleri, anneye muhtaç oluşları bambaşka bir dönem.
- Çocuklardan önce ve sonra hayatınız nasıl değişti?
- Hayat biçimimde ve iş yoğunluğumda çocuktan önce ve sonra diye çok fark var. Çocuklarım yokken kendimle ilgili her şeyi yapmaya yetişebiliyorken şimdi öncelik onların oldu. Onların ihtiyacı, zevki önplanda. Ben sonrayım. Sorumluluklarım kat kat arttı ve çocuktan önce her annede var olan korumacı ve anaç yapım iyice açığa çıktı. Tüm annelerin duygularını hissedip empati kurabiliyorum. Hayatımı onlara göre organize ediyorum.
- Peki sizin annenizle aranız nasıl?
- Annemle çok güzel bir anne kız ilişkimiz var. Ben çok söz dinleyen bir gençtim. Annemin öğreti ve kurallarının dışına pek çıkmazdım. Sezgilerimizi ve gözlemlerimizi paylaşarak tecrübelerden ders alarak yol alıyoruz annemle. Annem erkek kardeşimle bana çok düşkündü. Bizi özenle yetiştirmiş bir annenin direkt iletişim ve birebir ilgisiyle büyüdük. Eğitim hayatımızda da annem bize hiçbir baskı uygulamadı. O nedenle zevkle ve başarıyla okuduk. Annemin evlat yetiştirme biçimiyle çocuklarımı büyütmeyi hep istemişimdir ve örnek alıyorum anneliğini.
- Anneler Günü, Gönlüm ailesinde nasıl kutlanır?
- Bu özel günde üç erkeğim bana hep sevdiğim hediyeler alıyorlar. Birlik olup, hiç belli etmeden sürprizleri bozmadan sonuna kadar getiriyorlar. Kendi elleriyle yapılmış resimler, toplanmış çiçekler... Hepsi birbirinden güzel ve anlamlı oluyor. Anneler Günü'nde mutlaka ailece birlikte oluruz ve annelerimizi ziyaret ederiz. Anneler Günü değerli bir gün o nedenle önem veririz.
- Anneliğin esası size göre nedir?
- Her evlat için anne yegane dayanaktır. Annem dediğimde içimi dolduran o heyecan ve güvenle her şeyi yapabilirim, her noktada başarılı olabilirim gibi geliyor. Anne sevgisinin, yanınızda olmasa bile varlığı güçlüdür. Annelik evrenin yaradılışında ki en önemli faktördür. İnsanlığı yaratandır... Seçilmiştir değerli anneler...

ÇOCUKLARIMIZIN DA ÖRNE K SPORCU OLMASINI ARZU EDİYORUZ
- Çocuklarınızın eğitimi ve sporla ilişkisinde yönlendirmeleriniz oluyor mu?
Baba milli sporcu olunca....
- Tabii basketbolla büyüdükleri için basketbolcu olma hevesleri var. Biz de onları spora yönlendirdik. Keremcan alt yapıda oynuyor. Alp de babasıyla özel idmanlar yapıyor. Kerem Gönlüm Basket Okulları bu yaz aktif olacak. İkisi de artık orada devam edecekler. Çalışmalarını, başarılı olmalarını istiyoruz. Babaları gibi milli başarılara imza atsınlar. Yine dünyada tanınan, ülkelerine faydalı, topluma örnek sporcular olsunlar. Bunları çok arzu ediyoruz. Tabii ki bunu hayatın akışı ve onların yetenekleri de belirleyecek biraz da. Bizler onlara olanaklar sunsak destek olsak da mesleki anlamda yollarını yine onlar kendileri çizecek...
- Siz ve çocuklar basketbol maçlarına gidiyor musunuz?
- Evet, sık sık maçlara Kerem'i desteklemeye gidiyoruz. Kerem Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nde oynamaya başladığından beri maçlar için özel olarak İstanbul'dan Sakarya'ya gidiyoruz. Çocuklar babalarını sahada izlemeyi çok seviyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her evlat için anne yegâne dayanaktır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN