Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘İnsanlar kültürünü ve geçmişini unutmamalı’

Giriş Tarihi: 15.5.2017
‘İnsanlar kültürünü ve geçmişini unutmamalı’

İstanbullular 4 gün oyunca coşkusu yaşadı. Duygularını dile getiren vatandaşlar, “İnsanlar kültürünü, geçmişini unutmamalı. Yeni nesil, ata sporlarını yakından tanımalı” dedi

Yenikapı'da 4 gün boyunca düzenlenen 2. Kültür Festivali dün onbinlerce İstanbullu'nun katılımıyla sona erdi. Dünya Etnospor Konfederasyonu'nca gerçekleştirilen festivalden geriye ata sporlarının heyecanını yaşayan vatandaşların ve sporcuların güzel görüntüleri kaldı. 7'den 70'e herkes geleneksel sporların coşkusunu yaşadı. Orta Asya Türkleri'nin de yoğun ilgi gösterdiği festivale katılanlar, "İnsanlar kültürünü, geçmişini unutmamalı. Yeni nesil, ata sporlarını yakından tanımalı" dedi. Vatandaşlar duygularını şu sözlerle dile getirdi.
Nevzat Temel: Ailemle haftasonunun tadını çıkarıyoruz ve çok eğleniyoruz. Ömer atları çok seviyor, geleneksel sporlarımızı izleyip kültürümüzü öğreniyor.
Aydın Yıldız: Yıllardır unutulan geleneksel sporlarımızı, kültürümüzü yansıtıyor ve gençlerle buluşturuyor. Batı'nın gözüyle bakarsan ilkel sporlar. Biz neden kültürel sporlarımızı izleyip alkışlamayalım, bu bizim kültürümüz.
Emre-Sena Yapalak: Tarihimizi görmek çok güzel. Ailecek güzel vakit geçirdik, böyle etkinlikleri daha fazla görmek isteriz.
Kırgız Türkü Alina Rustemova: Bu etkinlik bizi çok heyecanlandırdı. Özbek, Uygur, Kazak, Orta Asya'dan herkes var. Çok samimi bir ortam olmuş. Bu sayede geleneksel bağımızı hatırlıyoruz. Yemek kültürümüzü, mimarimizi, geleneksel sporlarımızı gördük. Türkiye'de böyle bir etkinliğin olması çok anlamlı.
Kazak Türkü kardeşler Ebru-Büşra Gülen: Kültürümüzle tanışıp görmek çok güzel. Geleneklerimizi yaşamamıza olanak sağlayan ve tarihimizi bize gösteren bir etkinlik olmuş. Geleneklerimizi unutmayıp genç nesillere aktarılmasını sağlamalıyız böyle etkinliklerle.

Diriliş Ertuğrul oyuncularına yoğun ilgi
Etnospor Kültür Festivali'ne Diriliş Ertuğrul dizisinin oyuncuları da katıldı. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu anlatan ve geniş bir izleyici kitlesi tarafından takip edilen Diriliş Ertuğrul dizisinin bazı oyuncuları, Yenikapı Etkinlik Alanı'nda "Ok Yaydan Çıkıyor" sloganıyla düzenlenen etkinliği ziyaret etti. Etkinlik alanını gezen sanatçılar yoğun ilgiyle karşılaştı. Vatandaşlar, büyük sevgi gösterisinde bulundukları oyuncularla fotoğraf çektirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘İnsanlar kültürünü ve geçmişini unutmamalı’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN