Esin Perisi’ne rekor fiyat

Giriş Tarihi: 17.5.2017
Esin Perisi’ne rekor fiyat

Rumen asıllı Fransız sanatçı Brancusi’nin bronz kadın başı heykeli 57.4 milyon dolara satıldı. Heykel, Brancusi’nin şimdiye kadar en yüksek fiyata satılan eseri oldu

Modernizm akımının en önemli temsilcilerinden Constantin Brancusi'nin bronz kadın başı heykeli "La Muse Endormie" (Uyuyan Esin Perisi) New York'ta yapılan açık artırmada rekor fiyata alıcı buldu. Dünyaca ünlü müzayede evi Christie's tarafından New York'ta düzenlenen açık artırmada birbirinden değerli eserler yeni sahiplerinin oldu. Açık artırmada en çok ilgiyi Brancusi'nin bronz kadın başı heykeli "La Muse Endormie" (Uyuyan Esin Perisi) çekti. Christie's, "İzlenimci ve Modern Sanat Akşam Satışı"nda Rumen asıllı Fransız heykeltıraş Brancusi'nin 1913'te tamamladığı heykelin 57.4 milyon dolara satıldığını açıkladı. Brancusi'nin 1909-1910'da mermer versiyonunu da yaptığı "Uyuyan Esin Perisi", Brancusi'nin şimdiye kadar en yüksek fiyata satılan eseri oldu. Heykel, 1950'li yıllardan bu yana Fransız sanatsever Jacques Ulmann'ın koleksiyonunda bulunuyordu. Brancusi'nin 1917 tarihli "Madame LR" adlı eseri, 2009'da 37.3 milyon dolara satılmıştı. 1876'da Romanya'nın bir dağ köyünde doğan Brancusi, Paris'e yerleşmiş ve saf biçimsel dille figür ve nesnelerin özünü ararken modern heykelin öncüleri arasında girmişti.

7 YILIN EN YÜKSEK HASILATI
Müzayedede toplam 289.2 milyon dolarlık satış yapıldı. Açık artırmaya çıkarılan 53 eserden 43'ünün alıcı bulduğu gecedeki satış miktarı, müzayede evinin 2010'dan bu yana söz konusu kategoride ulaştığı en yüksek rakam oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esin Perisi’ne rekor fiyat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN