‘Mor bebeğin’ kalbine tek ameliyat

Giriş Tarihi: 18.5.2017
‘Mor bebeğin’ kalbine tek ameliyat

Doğuştan kalbinde delik olan Aras bebek, dünyada çok nadir yapılan ve iki ameliyat yerine tek ameliyatla tedavi imkânı sağlayan tam düzeltme operasyonuyla hayata tutundu

Antalya'da yaşayan Dilara-Uğur Melemez çifti, bir bebekleri olacağını öğrendiklerinde en büyük mutluluğu yaşadı. Her geçen gün heyecanları da mutlulukları da katlanıyordu. Ancak 22. haftada bebeklerinin kalbinde sorun çıktı. Mutluluğun yerini üzüntü ve endişe aldı. Çift, o andan itibaren hiç durmadan doktor aradı. Bebeklerinin hayatta kalması için tek şans vardı: Doğar doğmaz çocuk kalp cerrahi uzmanlarının müdahale etmesi...

15 BİN BEBEKTEN BİRİ
Bebeklerini "Kalp ve Damar Cerrahisi" uzmanı Prof. Dr. Rıza Türköz'ün ellerine teslim ettiler. 23 yaşındaki çiçeği burnunda anne Dilara Melemez, "mor bir bebek" olarak dünyaya gelen bebeğini sadece bir dakika alabildi kucağına. Adını "Aras" koydular. Bebek hemen yenidoğan yoğun bakım ünitesine alındı. Küçük bedeniyle yaşam mücadelesi veren Aras bebeğin kalbine önce şant takılacak bir yıl sonra da ameliyat edilecekti. Çünkü Aras, Türkiye'de her yıl kalp hastası olarak dünyaya gözlerini açan 15 bin bebekten biriydi. Kalbinde doğuştan delik vardı ve akciğerlerine normal yoldan hiç kan gitmiyordu. Doktoru bir yıl beklemedi ve bebeği ameliyata aldı. Aras'ı diğerlerinden farklı kılan, 3 günlük kalbine, dünyada çok nadir yapılan ve iki ameliyat yerine tek ameliyatla tedavi imkânı sağlayan tam düzeltme operasyonu yapılarak başarı sağlanması oldu. Aras bebek, tam düzeltme ameliyatından üç gün sonra yapay solunum cihazından ayrıldı, beşinci gün ise servise çıkarıldı. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Rıza Türköz, şunları söyledi:

İKİ YERİNE TEK AMELİYAT
"Bir yaşına gelmesini beklemeden 3. gününde ameliyat ettik. Bu önemli. Çünkü bebeğin bu sürede karşılaşabileceği birçok önemli riski ortadan kaldırıyoruz. Aynı sorunla doğan bebekleri hemen ameliyat edemiyor, büyümesi ve damar yapısının gelişmesi için bir yıl bekliyorduk. Ameliyata kadar kalbindeki kan akışını sağlamak için de doğar doğmaz akciğer damarı ile aort damarı arasına suni damardan şant takıyorduk. Ama takılan damar suni olduğu için pıhtılaşmaya yol açabiliyor, o da farklı sorunlara zemin hazırlıyordu. Öyle ki, ABD'deki araştırmalara göre yeni doğan şant ameliyat olan her 100 bebekten 15'inin hayatını kaybettiği görülmektedir."

Mor bebek nedir?
Doğumsal kalp hastalıklarının yüzde 5 veya 15'ini oluşturur. Akciğere yeterli kan gidemediği için vücuda kirli kan pompalanır. Kanın rengi koyu olduğu için dokularda mor bir renk oluşur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Mor bebeğin’ kalbine tek ameliyat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN