Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kâbus dolu günler bitti, ‘Bahar’ geldi

Giriş Tarihi: 30.5.2017
Kâbus dolu günler bitti, ‘Bahar’ geldi

Üç evladını böbrek hastalığına kurban veren Asiye Biberoğlu, Bahar’ın da aynı hastalığa yakalanması üzerine yıkıldı. Bahar, eşinden nakille hayata tutunurken, aniden rahatsızlanan anneye de kız kardeşinden nakil yapıldı

Böbrek hastalığı nedeniyle üç çocuğunu kaybeden, hayattaki son çocuğu ve kendisi de nakille kurtulan anne için nihayet "Bahar" geldi. 48 yaşındaki Asiye Biberoğlu, henüz 15'inde uzaktan akrabası olan İsmail Biberoğlu'yla evlendi. 4 çocuk dünyaya getirdi. İlk oğlu Erkan'ı bebekken kaybetti. Erkan'dan sonra bir oğlu daha oldu. Ona da "Erkan" adını verdi ancak o da aynı kaderi yaşadı. Ardından iki kız çocuğu Bahar (27) ve Fatma'yı (24) doğurdu. Hemşire olan Fatma, ömrünün son 5 yılını diyaliz makinesine bağlı yaşadı, geçen yıl da öldü. Üç çocuğun da ölüm nedeni polikistik böbrek yetmezliğiydi.

KIZ KARDEŞİ KURTARDI
Anne, Bahar'la hayata tutundu. Acılarını onunla göğüslemeye çalıştı. İngilizce öğretmeni olan Bahar'ı evlendirdi, artık yüzleri gülecekti ama olmadı. Kâbus geri döndü. Bahar da aynı hastalığa yakalanmıştı. Memorial Ataşehir Hastanesi Nefroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Murat Tuncer, tetkikler sonucu Bahar'a polikistik böbrek yetmezliği teşhisi koydu. Böbrek yetmezliği son aşamadaydı ve hemen nakil olması gerekiyordu. Anne, Bahar'ı da kaybetme korkusuyla sarsıldı. Umutlarını kaybetmek üzereyken bir gelişme yaşandı. Bahar'a eşi Mehmet Altay böbreğini verdi. Nakil işlemi, aynı hastanede Organ Nakli ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cihan Karataş ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. Bahar iyileşti. Dünyalar annenin oldu ama kâbus bitmedi. Bu kez de kızına refakat eden anne, aniden rahatsızlandı. Anneye nefrit böbrek rahatsızlığı tanısı kondu. Onun da böbrek nakline ihtiyacı vardı. Kız kardeşi Ayşe Acar, ablasına böbreğini verdi ve iyileşti. Sonuçta da annesi kardeşi, kendisi de eşi sayesinde yeniden hayat buldu.'TEK ÇARESİ NAKİL'
Prof. Dr. Murat Tuncer: Sinsi bir şekilde ilerleyen böbrek yetmezliği ne yazık ki son dönemde fark ediliyor. Aile bize geldiğinde nakilden başka çareleri kalmamıştı.
Op. Dr. Cihan Karataş: Böbrek yetmezliğinin tek çaresi nakil.
Asiye Biberoğlu: Kızım Bahar'ın hayata tutunması benim en büyük mutluluğum. Kızıma böbreğini veren damadıma ve bana böbreğini veren kardeşime ne kadar teşekkür etsem az.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kâbus dolu günler bitti, ‘Bahar’ geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN