Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ambulansların trafik çilesine son

Yoğun trafikte olay yerine ulaşmakta sıkıntı yaşayan ambulansların çilesi son buluyor. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde 15 noktada hareketli ambulans noktaları oluşturuldu. Ekipler gelen çağrıya 5 ila 8 dakika arasında müdahale edebiliyor

Giriş Tarihi: 31.5.2017
Ambulansların trafik çilesine son
İstanbul trafiğinde vakalara ulaşmakta sıkıntı yaşayan ambulansların sorununa çare için Acil Sağlık Hizmetleri ile İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçti. Gerçekleştirilen proje ile trafiğin yoğun olduğu bölgelerde hareketli ambulans noktaları oluşturuldu. Anadolu ve Avrupa yakalarında belirlenen 15 noktada trafiğin yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde konuşlanan ambulanslar görev yapmaya başladı. Trafik yoğunluğu başlamadan yerlerini alan ekipler proje ile çağrı geldikten yalnızca 5 ile 8 dakika arasında olay yerlerine ulaşmayı başardı. 2017 başından beri devam eden uygulama ile bugüne kadar 200'den fazla olay ve kazaya müdahale edildi. İstanbul'da başlayan ve bugüne kadar onlarca can kurtaran hareketli ambulans noktaları trafik sorunu yaşayan diğer illerde de uygulanmaya başlanacak. Kentteki trafik sıkıntısını aşmak ve ambulansların olay yerlerine daha hızlı ulaşmasını sağlamak için bu projeye başladıklarını belirten İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu hareketli ambulans noktaları ile ilgili şu bilgileri verdi: "Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile birlikte İstanbul'da trafiğin yoğun olduğu bölgelerde 2017 yılı başından itibaren yaşanan olay ve kazalara anında müdahale etmek için hareketli ambulans noktaları oluşturduk. Anadolu ve Avrupa noktasında belirlediğimiz 15 noktada ambulanslarımız sabah 07:00 ile 09:00 arasında akşam ise 17:00 ile 22:00 saatleri arasında trafik başlamadan konuşlanıyor. Trafik yoğunluğuna göre pozisyon alınıyor.


İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Kemal Memişoğlu, yeni uygulamayla onlarca hayatın kurtarıldığını söyledi.

200 OLAYA MÜDAHALE
Duruma göre yer değiştirebiliyorlar. Ekiplerimize çağrı geldikten sonra trafikte sorun yaşamamak ve en kısa sürede olay noktasına yetişmek için bu uygulamaya başladık. Bu uygulama ile kendilerine çağrı geldikten 5 ile 8 dakika arasında olay yerine ulaşmaya başladık. Hareketli ambulans noktalarında bekleyen ambulanslarımız bugüne kadar 200'e yakın olaya anında müdahale etti. Onlarca can kurtardı. İstanbul'da başlayan bu uygulama trafikte benzer sorunlar yaşayan diğer illerimizde de yaygınlaşacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ambulansların trafik çilesine son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN