Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kumarhanelere hayalet operasyon

İstanbul’da, Güvercin Severler ya da Olta Balıkçıları gibi dernek adlarıyla kamufle olan 54 kumarhaneye, gizlice üye yapılan polisler ‘hayalet baskın’ yaptı: 56 gözaltı

Giriş Tarihi: 3.7.2017
Kumarhanelere hayalet operasyon
İstanbul'da hobi veya iş kollarının isimlerini kullanarak 22 ayrı ilçede faaliyet gösteren dernek görünümlü 54 gizli kumarhaneye 'hayalet' adı verilen baskınlar gerçekleştirildi. Derneklere üye olan sivil polislerin öncülük ettiği operasyonlarda 56 iş yeri sahibi gözaltına alındı, 252 oyuncuya ceza kesildi.

POLİS GİZLİCE ÜYE OLDU
İstanbul Polisi, Güvercin Severler, Eski Dostların Dayanışması, Örnek İş Adamları, Emekli Dostların Yardımlaşması, Olta Balıkçıları, Ses Sanatçıları, Trikocular Yardımlaşma ve Kuşçuların Derneği gibi adlarla 22 ayrı ilçede yasadışı kumar oynatan mekanlara karşı harekete geçti. Soruşturmalar kapsamında ilk olarak sivil polisler, işletmecileri tarafından adeta 'gizli kumarhaneler'e dönüştürülen derneklere üye yapıldı ve bu mekânlarda tespit çalışması yürüttü. Takibe alınan derneklerde para karşılığında kumar oynatıldığı belirlendi ve 'hayalet' adı verilen seri operasyonlar için düğmeye basıldı. 'Hayalet' baskınlarda, son 6 ay içinde 'gizli kumarhanelere' dönüştürülen 54 dernek basıldı. 56 iş yeri sahibi gözaltına alındı. Kumar oynayan 252 kişiye de Kabahatler Kanunu kapsamında 229'ar lira idari para cezası kesildi. İş yeri sahiplerinin ise 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılandıkları belirtildi.

'YARDIMLAŞMA DERNEĞİ'
Küçükçekmece'de 10, Şişli'de 7, Kadıköy'de 5, Bahçelievler'de 5, Sultangazi'de ise 3 farklı derneğe baskın yapıldı. 54 dernekten 28'inin 'Yardımlaşma ve Dayanışma' adı altında açıldıkları ortaya çıktı. Operasyonlarda rulet, tombala ve oyun kartları başta olmak üzere çok sayıda kumar malzemesine el konuldu. 30 gün mühürlenen derneklere kumar nedeniyle yılda 4 kez suçüstü yapılması halinde ruhsat iptali olduğu ve çok sayıda derneğin bu şekilde kapatıldığı belirtildi.

TABELA YERİNE KAMERA
Derneklerin çoğunun kapı zillerinde de dernek isimleri yazmıyor. O derneklerin bazıları peş peşe baskınlar sonucu mühürlenerek kapatılmış. Yasa dışı kumar oynatılan bu tip derneklere dikkat çekmemek için tabela asılmadığı ve derneklerin dış cephelerinde ani polis baskınlarına tedbir için kameralar yerleştirildiği görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kumarhanelere hayalet operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN