Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pıhtıya ultrason dalgasıyla çözüm

Toplardamar tıkanıklığı yaşayan Romanyalı iki çocuk annesi kadın, İstanbul’da yapılan “Ultrason dalgaları yayan kateter tedavisiyle” sağlığına kavuştu

Giriş Tarihi: 7.7.2017
Pıhtıya ultrason dalgasıyla çözüm
Lohusayken hastalanan iki çocuk annesi Romanyalı Operea Artemisa Aureu, toplardamarlarında oluşan tıkanıklıkların açılabilmesi için zamanla yarıştı. İlaç tedavisiyle bir türlü geçmeyen pıhtılar, İstanbul'da ultrason dalgalarıyla yok edildi. 27 yaşındaki Operea Artemisa Aureu, ikinci bebeğini kucağına aldıktan kısa bir süre sonra hastalığıyla tanıştı.

İLACA YANIT VERMEDİ
Toplumda "Toplardamar tıkanıklığı" olarak bilinen "Derin ven trombozu" tanısı aldığında yaşadıklarının ciddiyetini henüz anlamamıştı. Loğusalık döneminde başlayan bacaklarındaki şişlik ve ağrıyı önce önemsemedi. Ancak zamanla daha şiddetlenen ağrı nedeniyle bebeğiyle ilgilenirken bile zorlanan Aureu, ayaklarındaki şişlik de artınca Romanya'daki bir üniversite hastanesine başvurdu. Aureu'nın iki bacağının ana toplardamar sistemleri ve bu sistemlerin karın içerisinde birleştiği ana toplardamarı pıhtı ile tıkanmıştı. Hızlı hareket edilmezse ölümcül bir tabloya yol açabilirdi. Ancak hastanede yaklaşık üç hafta boyunca sürdürülen ilaç tedavisi başarısızlıkla sonuçlandı ve pıhtılarda herhangi bir azalma görülmedi. Bunun üzerine Romanya'daki hekimler, yaptıkları araştırmalar sonucunda ulaştıkları Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Aslım'a ilaç tedavisinden bir sonuç alınamadığını belirterek, farklı bir tedavi konusunda bilgi talebinde bulundu. Prof. Dr. Erdal Aslım da Romanya'da uygulanmayan "Ultrason dalgaları yayan kateter tedavisi"nin denenebileceğini belirtince, Operea Artemisa Aureu'nın Türkiye'ye gelmesine karar verildi. Operea Artemisa Aureu, Türkiye'ye geldiğinde yaklaşık iki ay geçmişti. Prof. Dr. Erdal Aslım tarafından gerçekleştirilen incelemeler sonrasında göğüs kafesinin alt kısmından itibaren bacaklara kadar tüm toplardamarların pıhtı ile tıkanmış olduğu belirlendi. Ayrıca hayati tehlike doğurmayacak ölçüde akciğer embolisi vardı, emboli büyük olmadığı için şanslıydı.

'ÜÇ GÜN İÇİNDE ERİTTİK'
Kaybedilen zamanın ciddi tablolara neden olmaması için tedaviye hemen başladıklarını söyleyen Acıbadem Fulya Hastanesi'nde Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Aslım, "Derin ven trombozlu hastalarda kullandığımız ve içinde ultrason dalgaları yayan iç içe geçmiş iki kateterden oluşan özellikli bir kateter sistemi ile tedaviyi gerçekleştirdik" dedi. Bu yöntemin tedavinin başarıyla sonuçlanmasında çok büyük etkisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Erdal Aslım, "Hastanın zaman kaybetmiş olmasına karşın, biz tedaviye başladıktan sonra ilk gününden itibaren olumlu cevap aldık. Üç gün içinde, bacaklar, kasık bölgesi ve karın içi damarlarda oluşan pıhtının erimesini sağlayabildik. Hastanın şikâyetleri ve bacaklarındaki şişlikler hızla geriledi" diye konuştu.

BAŞARIYI 10 KAT ARTIRIYOR
Özel kateter sistemindeki ultrasonik dalgalar, ilacın pıhtının içine ulaşıp eritme etkisini 8-10 kat artırıyor ve bu sayede pıhtı daha az ilaçla daha hızlı olarak eritilebiliyor.

'GÜVENİM BOŞA ÇIKMADI'
Ülkesine dönen Aureu, "Doktorlarıma teşekkür ediyorum, beni çocuklarıma sağlıklı şekilde kavuşturdular" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pıhtıya ultrason dalgasıyla çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN