Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Yemeğinizi paketletip yanınıza alın’

Daha önce “porsiyonları küçültün” diyen Bakan Fakıbaba, bu kez de “Lüks yerlerde ihtiyacınızdan fazla gelen yemeği paketletip evinize götürün” önerisinde bulundu

Giriş Tarihi: 1.8.2017
‘Yemeğinizi paketletip yanınıza alın’
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet , dünyada yaşayan 7 milyar insanın 4 milyar ton gıda tükettiğini ve bunların 1.3 miyar tonunun çöpe gittiğini belirtti. Gazeteciler ile sohbet eden Fakıbaba, lüks yerlerde yemek yerken bir porsiyon istediğinizde üç kişilik geldiğini belirterek, "Kardeşim günah değil mi, yarım porsiyon getirsin, doymazsa çeyrek porsiyon daha getirip fiyatını ona göre yazarsın. İsrafın sonu iflastır" dedi.

'1.3 MİLYAR TON ÇÖPE GİDİYOR'
Porsiyon küçültmekten sözünün yanlış anlaşılmaması gerektiğine dikkat çeken Fakıbaba, şu öneriyi getirdi: "Lüks yerlerde, lüks harcamalarda ihtiyacımızdan fazla gelen yemeğin hepsini yiyemiyoruz. Ne olabilir? Gelmiştir, kalanı paketletip alır evinize götürüp, evinizde değerlendirirsiniz. Ben bunu yapıyorum; yapmaya başladım. Pilavı, karpuzu, eti ayrı paketletiyorum Tertemiz paketleniyor. Ben yiyemiyorum ama yiyecek çok insan var. Çöp kutusundan topluyor insanlar. Çöp kutusundan toplanacağına ben ona veririm." Dünyada 7 milyar insan yaşadığını ve bunların 4 milyar ton gıda tükettiğini ifade eden Fakıbaba, "Bunun 1.3 milyar tonu çöpe gidiyor; vahim. Söylediğim porsiyon küçültmenin temelinde bu var" dedi.

'KAMPANYAYA DÖNÜŞEBİLİR'
Fakıbaba, porsiyon işinin kampanyaya da dönüştürülebileceğini kaydetti. Fakıbaba, bunun sadece yiyecek değil, başka birçok şey için de geçerli olduğunu belirterek, "Benim ihtiyacım olan iki elbise. Üç elbisem varsa birisi gitsin" örneği verdi. Fakıbaba, bunun bir yaşam tarzı haline getirmek gerektiğinin altını çizdi. Fakıbaba, "Bu çok zor değil. Kültüre de dinimize de, her şeye çok uygun" mesajı verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Yemeğinizi paketletip yanınıza alın’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN