Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nda tarih iklimle şavaşıyor

’nda yıllara yenik düşerek tehlike oluşturan tarihi binaların kurtarılması için çalışma başlatıldı. 650 bakımsız tarihi binadan 278’i kurtarılarak yenilendi

Giriş Tarihi: 8.8.2017
Beyoğlu’nda tarih iklimle şavaşıyor

İstanbul'da yaşanan olağanüstü iklim şartları nedeniyle metrekareye düşen kilolarca yağmur, dolu ve sert rüzgar sonucu yıkılan tarihi binalar tehlike arzediyor. Belediye Başkanı , "Önemli tarihi binaların bulunduğu ilçemizde bakımsız ve sahipsiz 650 tarihi bina tespit edildi. Bunlardan 278'i yıkılacak binaydı. Bu binalardan 278'ini kurtardık. 350 hasarlı bina kaldı" dedi. Başkan Demircan, 3 bin bina sahibinin de basit tadilat ve onarım izinlerini alarak Beyoğlu Belediyesi'nde kurulan Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu'na (KUDEB) başvurmaları halinde tüm resmi işlemlerini kolayca halledip, uzun prosedürlerle uğraşmadan binalarını kurtarabileceklerini kaydetti.

YÜZ ELLİ YILLIK TESCİLLİ YAPILAR
Göreve geldiği 2004 yılından itibaren bu konuda sürekli kampanyalar yaparak vatandaşları bilinçlendiren Başkan Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu'nun tarihi bina yoğun dokusuna dikkat çekerek, bu tip binaların mutlaka belli bir zamandan sonra bakım görmesi veya restorasyon yapılması gerektiğinin altını çizdi. Başkan Demircan, "Beyoğlu'nda yüz- yüz elli yıllık tescilli yapılar var. Bugüne kadar toplam 6 bine yakın tescilli binamızdan 2 binine bir şekilde dokunduk. 700 tane yeni bina yaptık ve tamamen restore olan büyük dönüşüme tabi tuttuğumuz 300 yapımız da şu an yapılıyor. Ancak geriye kalan tescilli ve tarihi binalarımızın diğer yarısı vatandaşlarımızın ilgi ve alakasını bekliyor. Çürük binalar var. Bu yapılar hakikaten tehlike arz ediyor. Allah göstermesin bu binaların çökmesinde can kaybı da olabilir. Böylelikle hem can hem de mal kaybının önüne geçmiş oluruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyoğlu’nda tarih iklimle şavaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN