Türkiye'nin en iyi haber sitesi

fırtınası

Dün 4.9 ve 4.3 ile sallanan ’da halk yine sokaklara döküldü. 21 Temmuz’dan bu yana 3 binin üzerinde sarsıntı yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, “ler 1 ay daha sürebilir ama yıkıcı olmaz” dedi

Deprem fırtınası
Muğla'nın ilçesinde dün 4.3 ve 4.9 büyüklüğündeki ler paniğe neden oldu. İlk deprem açıklarında dün 04.46'da, 4.3 büyüklüğünde meydana geldi. Asıl şok ise ikinci depremde yaşandı. 10.42'de 4.9 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Hediyelik eşya satan dükkânların ürünleri sarsıntıyla yerlere düştü. Bodrum Belediyesi'nin kafeteryasının duvarında küçük çaplı hasar meydana geldi. Adliye Camisi'nin minaresinde hasar oluştu.Bölgedeki hareketliliği değerlendiren Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Bir ayda 3 bini aşkın deprem oldu. Bunların hepsi artçı değil. Bir kısmı, özellikle son olanlar, yeni kırıklar üzerinde gerçekleşti. Faylar birbiriyle etkileşim halinde. Dün Bodrum'da gerçekleşen deprem ana şok depremdi. Son bir ayda görülen depremlerin 4 tanesi ana fay kollarına bağlı faylarda gerçekleşen ana şok depremdi" şeklinde konuştu.İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan ise, "Olağan seyrinde gidiyor. Beklenmedik bir durum olmuyor. Gökova Körfezi çöküntülerle oluşmuş bir körfez. Buradaki körfezleri yaratan çöküntü türü depremlerdir. Gökova kırığının tamamı etkin haldedir. Bu depremler en az 1 ay devam edecektir. Bunların hiçbiri yıkıcı olmayacaktır. Herkes günlük yaşantısına devam edebilir" dedi.Öte yandan Çin'in Sıçuan eyaletinin Ciucaygou şehrinde dün meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde 5 kişi hayatını kaybetti, 60 kişi yaralandı.

KORKMAYIN TATİLİ YARIDA KESMEYİN
DEÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sözbilir, turistleri tatillerini yarıda kesmemesi için uyardı: "Büyük olan fay kırıldı, 5 büyüklüğündeki depremler devam edebilir. Ancak insanların tatilini yarıda bırakmasını gerektirecek bir durum yok. Bodrum büyük bir sağlam ana kaya üzerinde. İnsanlar sadece sarsıntı hissedeceklerdir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deprem fırtınası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN