Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu kez okul yolu ayırdı

Ameliyatla ayrılan siyam ikizleri üniversite eğitimi için de yollarını ayırdı. Seda Nur, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümü’nü kazandı. Sema Nur ise hayallerini gelecek yıla erteledi

Giriş Tarihi: 12.8.2017
Bu kez okul yolu ayırdı
Türkiye'de ameliyatla ayrıldıktan sonra yaşayan ilk yapışık siyam ikizleri Seda Nur ve Sema Nur'un, 18 yaşında üniversite sınavı tamamen yaşam yollarını birbirinden ayırdı.
Tekstil firmasında çalışan Hasan ve Kezban Alkan çiftinin Seda Nur ve Sema Nur adını verdikleri çocukları 22 Temmuz 1999'da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde göğüsten göbeğe kadar yapışık halde doğdu. 5 kilo olan bebekler, doğumdan sonra 11 ay hastanede yaşadı. İkizler, 10 saat 45 dakika süren ameliyatla birbirilerinden ayrıldı. Türk tıp literatürüne ilk başarılı yapışık ikiz ayırma ameliyatı olarak geçen operasyon, dünya ve Avrupa çocuk cerrahisi kongrelerinde bildiri olarak sunuldu.

MİMAR SİNAN'I KAZANDI
Zaman içerisinde doğduklarında yapışık da olsalar, hayalleri onları birbirinden ayırdı. Seda Nur, Güngören Anadolu Lisesi'ni, Sema Nur ise Cemil Meriç Anadolu Meslek Lisesi'ni kazandı. Bu ilk ayrılıklarıydı. Okulları ile birlikte meslek seçimleri de ayrıldı. Üniversite sınavında hayat yolları daha da ayrıldı. Öyle ki Seda Nur, çok istediği ve hayalini kurduğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümü'nü kazandı. Sema Nur ise üniversite hayalini bu yıl sınava girmeyerek, bir yıl daha erteledi. Sema Nur, çocuk gelişimi uzmanı olmak istedi. Anasınıfı öğretmenliğini kazanabilmek için bir yıl daha üniversiteye hazırlanmayı tercih etti. Anne Kezban Alkan " Onların hayalleri benim için her şeyden önemli. Seda Nur, üniversiteyi kazandı ama farklı bir şehri bırakın İstanbul Anadolu Yakası'ndan bile bize uzak olmasın diye yazmadı. Aile olmak, birlikte olmak bizim için çok önemli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kez okul yolu ayırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN