Bekçi baba geri döndü

kadro açtı, Özel Harekâtçılar eğitim verdi. Ve bekçiler geri döndü. ‘’ adı verilen 385 bekçi bu akşam İstanbul sokaklarında ilk düdüğü çalacak

Giriş Tarihi: 14.8.2017
Bekçi baba geri döndü
, mahallelerde güvenliğin sağlanması için 8 Şubat'tan itibaren bekçiliğe müracaat eden 8 bin 320 kişiden 700'ünü seçti. Teorik ve uygulamalı eğitimden geçen bekçilere, Özel Harekât polislerinin katıldığı derslerde araç durdurma ve silah kullanma teknikleri öğretildi. Eğitimini başarılı şekilde tamamlayan 386 bekçi, bu akşam ilk mesaisine çıkacak. Mahallelerde görev yapacak bekçiler, güneşin batışından doğuşuna kadar devriye görevini yerine getirecek. 8 saat çalışma ve haftada bir gün istirahat esasına göre çalışacak bekçiler, ilk etapta polis eşliğinde göreve çıkacak. Çarşı ve mahalle bekçileri, daha sonra da her mahallede iki kişi olacak şekilde nöbet tutacak. Eğitimi süren 136 ve diğer işlemleri devam eden 178 kişi olmak üzere 314 bekçi de daha sonra göreve başlayacak.

GECE KARTALLARI
İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, emniyetin Gayrettepe'deki binasında 386 bekçinin göreve başlaması dolayısıyla düzenlenen törende bekçilere hitap etti. Çalışkan şunları söyledi: "Ben size diyorum. Kendi aramızda da size Gece Kartalları diyeceğiz. Biz sizleri ikaz edip, yönlendireceğiz. Başlangıcımız nasıl olursa öyle devam eder. Çakı gibi başlayacağız. Öyle hassas başlayacağız ki, gittiğiniz ilçelerde bunu hissettireceksiniz. Hemen bir günde olmayabilir. Hepinize acil müdahale eğitimi verdik. Bu eğitimi yine vereceğiz. Kanuni haklar doğduğunda yetkiniz neyse ona göre hareket edin. Silahınızı kullanmakta tereddüt etmeyin. Belli bir süre sonra Gece Kartalları bir hırsız yakalamış. Bir olaya müdahale etmiş. Bunlar konuşulduğu zaman önde başlayacağız. Bu sistemi İstanbul'da oturttuğumuzda tüm Türkiye'de sistem çok güzel yürüyecek. Çakı gibi, aslan gibi olacaksınız. Kendinize hitap edilmediğiniz hiçbir kelimeyi vatandaşa yöneltmeyin. Eşinize, annenize, babanıza hitap edilmesini istemediğiniz hiçbir lafı vatandaşa kullanmayın. Beyefendi, hanımefendi..."

BÖLGEYE GÖRE DAĞILIM
İlçelerin risk durumuna göre görev yapacak bekçilerden 385'i görev yerlerine dağıtıldı. Riski yüksek olan ilçelerde daha fazla, az olan ilçelere ise az bekçi görevlendirildi. Örneğin Beyoğlu'nda 22, Adalar'da 6 bekçi görev yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bekçi baba geri döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN