Gökçeada’da 7 bin yıllık 13 iskelet

Giriş Tarihi: 14.8.2017
Gökçeada’da 7 bin yıllık 13 iskelet

Gökçeada’daki Uğurlu-Zeytinlik Höyüğü’ndeki kazılarda 7 bin yıllık yapı kompleksi ile büyük bir çukur içinde erkek, kadın ve çocuklara ait 13 insan iskeleti bulundu

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde yer alan Uğurlu-Zeytinlik Höyüğü'ndeki kazılar sürüyor. 2009'dan bu yana kazıya başkanlık eden Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Burçin Erdoğu, bu yılki kazılarda önemli bulgulara ulaştıklarını vurguladı. Erdoğdu "7-8 odası bulunan çok önemli bir yapı kompleksine ulaştık. Milattan önce 5 bin 500'lü yıllar Batı Anadolu'da olsun, Kuzey Batı Anadolu'da olsun hatta Balkanlara doğru giden bir süreçte, değişimin, kesintinin ve farklılaşmanın olduğu bir dönem. Bu dönemi Batı Anadolu'da her yerde göremiyoruz" diye konuştu.
Kazı alanının üst bölümündeki çalışmalarda ise çok sayıda çukura rastladıklarını aktaran Erdoğu, bu çukurlardan birinde insan iskeletleri bulduklarını kaydetti.
Erdoğu, şu bilgileri verdi: "Kazı alanında çok sayıda çukur vardı. Bu çukurlardan birinde erkek, kadın ve çocuklara ait 13 insan iskeletine rastladık. İskeletler çukurun içine atılmış haldelerdi. Bu bizim için bir sürprizdi. Çünkü bu dönemde, gerek Batı Anadolu'da gerekse Yunanistan'da mezarlar ya da insan iskeletleri çok fazla ele geçmiyor. O yüzden biz çok şanslıyız bu konuda. İlk defa böyle bir buluntu ile karşılaştık. Bulduğumuz iskeletlerin içinde kadın da erkek de çocuk da var. Bir çukurun içine atılmış halde bulunuyorlar. Bir kişi öldükten sonra, öyle tahmin ediyoruz ki üzerine taş atılmış, sonra bir kişi daha ölmüş yine üzerine taş atılmış. Bu böyle devam etmiş. Bu ya bir ölü gömme adeti ya da bir felaket ile alakası olabilir. Bunu tabii ki tam olarak bilemiyoruz."


Erdoğu, neyle karşı karşıya olduklarının tam olarak anlaşılması için çukurdan çıkarılan iskeletlerin inceleneceğini, DNA araştırmalarının yapılacağını belirtti.

Burak AKAY / AA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gökçeada’da 7 bin yıllık 13 iskelet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN