Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Anadolu Rönesansı’nın merkezi ’dır”

Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl ikincisi düzenlenen “Uluslararası İslam Sanatları Yarışması”nda hat, tezhip, minyatür ve çini eserler yarışacak

Giriş Tarihi: 8.12.2017
“Anadolu Rönesansı’nın merkezi Konya’dır”
Tarih boyunca İslam kültürünün ve sanatının önemli başkentlerinden biri olma özelliği taşıyan 'da, Büyükşehir Belediyesi tarafından ikinci kez "Uluslararası İslam Sanatları Yarışması" düzenleniyor. Hat, tezhip, minyatür ve çini gibi başlıca İslam sanatlarının uluslararası mecrada daha iyi tanınmasına katkıda bulunulmasını hedefleyen yarışmayla, dereceye giren eser sahiplerine toplam 240 bin lira ödül verilecek.

8 KİŞİLİK JÜRİ DEĞERLENDİRECEK
Alanlarında uzman 8 jüri tarafından ödüle layık görülen eserler, 2018'deki "Hazreti Mevlânâ'yı Anma Uluslararası Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri" kapsamında sergilenecek. Konya'nın özellikle 1200'lü yıllarda Türk-İslam Medeniyeti'ne büyük hizmetler verdiğini belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, "Anadolu Rönesansı'nın merkezi Konya'dır. Muhteşem Türk şehri kabul edilen Konya, Türk-İslam Medeniyeti'ne büyük hizmetler sunmuştur. Bizler de şehrin yöneticileri, bu mirasın taşıyıcıları olarak sorumluluklarımızı yerine getirmek durumundayız. Türk-İslam Medeniyeti'nin önemli miraslarından biri de malumunuz Mevlevi kültürü ve Şeb-i Arus geleneğinin yaşatılmasıdır" dedi.
Konya'nın hat, tezhip, minyatür, çini gibi sanatlarının en üst seviyede icra edildiği bir merkez olduğunu belirten Akyürek, bu yıl yarışmaya çini sanatının da eklendiğini, Konya'nın 2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti olması sebebiyle geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen yarışmaya Türkiye'den ve diğer ülkelerden çok sayıda eserin katıldığını vurguladı.

4 BRANŞTA 240 BİN TL ÖDÜL DAĞITILACAK
28 Eylül 2018'e kadar başvuruların alınacağı yarışmada, 4 branşta toplam 240 bin lira ödül verilecek. Yarışmada hat sanatında "Celî Sülüs ve Sülüs" "Celî Divanî ve Divanî" hatları ile belirlenen ayetler yazılırken; tezhipte konu olarak zahriye sayfası, şekil serbest olarak belirlendi. Minyatürde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Hz. Mevlana Celaleddin-i Rûmî'nin Mesnevî'sinden hikâyeler konu olacak. Çinide ise Türk-İslam çini sanatının klasik teknikleriyle uygulanmış özgün eserler çalışılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Anadolu Rönesansı’nın merkezi Konya’dır”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN