Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaya mezarlarından çıkanlar şok etti

'nın ilçesinde, bir arazide villa yapımı için başlatılan inşaat çalışmaları sırasında ortaya çıkan açıldı. Heyecanla açılan kaya mezarı arkeologları hüsrana uğrattı. Mezarın içerisinden parçalanmış bir seramik kase ve insan kemikleri çıktı.

Giriş Tarihi: 14.3.2018 11:44 Güncelleme Tarihi: 14.3.2018 12:02
Kaya mezarlarından çıkanlar şok etti

Bitez Mahallesi'nde bir arazide villa yapımı için başlatılan inşaat çalışmaları sırasında, Helenistik döneme ait olduğu düşünülen kaya mezarları ortaya çıktı. Yetkililer tarafından inşaat çalışması durdurularak, bölgede kazı ve kurtarma çalışmaları başlatıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda arkeologlar heyecanla bölgede bulunan mezarı kazdı. Kaya mezarına ulaşan arkeologlar gördükleri manzara karşısında hayal kırıklığı yaşadı. Mezarın içinden M.Ö. 1. yüzyıl Helenistik döneme ait olduğu düşünülen parçalanmış bir seramik kase ve insan kemikleri çıktı.

İNŞAAT DURDURMA KARARI DEVAM EDİYOR

Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü ekipleri insan kemiklerini ve seramik kase parçalarını Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne gönderdi. Villaların yapılacağı bölgede ise inşaat çalışmalarını durdurma kararı devam ediyor. Lüks villaların yapımını anıtlar kurulundan gelecek kararın belirleyeceği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaya mezarlarından çıkanlar şok etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN