Türkiye'nin en iyi haber sitesi

| Tunus, Bahreyn ve Singapur bayraklarının ortak özelliği nedir?

Tunus, Bahreyn ve Singapur bayraklarının ortak özelliği bugün en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Üç ülkenin bayraklarının ortak özelliğinin bir bilgi yarışmasında olarak sorulması üzerine, internette bireyler sorgulamalarını yapıyor. Peki, Tunus, Bahreyn ve Singapur bayrağının ortak özelliği nedir? Hadi merak edilen ipucunun yanıtı beraber bulalım...

Giriş Tarihi: 3.9.2018 17:52
İpucu sorusu | Tunus, Bahreyn ve Singapur bayraklarının ortak özelliği nedir?

Sosyal medyadaki bir bilgi yarışmasında ipucu sorusu olarak Tunus, Bahreyn ve Singapur bayraklarının ortak özelliklerinin sorulması üzerine, bireyler bu konuda araştırmalarını sürdürüyor. İpucu sorusunun yanıtını merak eden vatandaşlar, Tunus, Bahreyn ve Singapur bayrağının ortak özelliği nedir? şeklindeki soru ile araştırmalarını sürdürüyor. Peki, Tunus, Bahreyn ve Singapur bayraklarının ortak özelliği nedir? Sizler için derlediğimiz haberimizde üç bayrağın ortak özelliklerine yer verdik. Hadi ipucu sorusun beraber yanıtlayalım. İşte detaylar

TUNUS, BAHREYN VE SİNGAPUR BAYRAKLARININ ORTAK ÖZELLİĞİ NEDİR?

Tunus, Bahreyn ve Singapur bayraklarının ortak özelliği, her üç bayrağının da kırmızı beyaz renklerini taşımasıdır. Ayrıca, Tunus ve Singapur bayraklarında ortak olarak ay ve yıldız vardır.

TUNUS BAYRAĞI

Tunus bayrağı, günümüzde kullanılan haline yakın bir görünümde ilk olarak 19. yüzyılda ortalarında kullanılmaya başlanmış, ülkenin resmi bayrağı olarak da 1 Haziran 1959'da göklere çekilmiş, 3 Temmuz 1999'da gerçekleştirilen ufak değişiklik ile bayrak bugünkü güncel halini almıştır.

Bayrak, kırmızı bir zemin üzerine oluşmakta olup, bayrağın tam ortasında beyaz bir daire bulunmaktadır. Beyaz dairenin içerisine ise kırmızı renkte hilal ve beş köşeli yıldız konumlandırılmıştır. Bayrakta kullanılan hilal ve yıldız İslamiyetin simgesi olarak kullanılmakta olup, kırmızı renk ülkenin bir dönem bağlı bir vilayeti konumunda olduğu Osmanlı İmparatorluğu döneminde gerçekleştirilen direnişi ifade etmektedir.

Bayrakta yer alan hilal, 1999'a kadar kullanılan bayrakta daha kısa bir görünüme sahipken, bu tarihte yapılan değişiklik ile hilalin uç kısımları biraz daha uzatılmıştır.

BAHREYN BAYRAĞI

Bahreyn'in ulusal bayrağında kırmızı zemin üzerinde, sol yanında beş üçgen çıkıntı bulunan beyaz kısım bulunur. Beyaz Bölümün kırmızı tarafın içine giren her bir çıkıntısı İslâm'ın beş şartından birini simgeler. Zemin rengi kırmızı tarih boyunca İran liman kentlerinin geleneksel rengi olmuştur.

Bilinen ilk Bahreyn bayrağı tamamen kırmızı olmasına rağmen, daha sonraları beyaz bölümde daha fazla üçgen çıkıntı bulunan modellerde ortaya çıkmıştır. 2002 yılında İslam'ın beş şartını sembolize etmesi göz önünde bulundurularak bu üçgenlerin sayısı yasal olarak belirtilmiştir.

SİNGAPUR BAYRAĞI

Singapur bayrağı, zemin kırmızı(üstte) ve beyaz olmak üzere iki eşit yatay şeritten oluşmaktadır. Kırmızı şeridin gönder tarafında arkası gönder tarafına doğru olan beyaz bir hilal ve o hilalin ucunda daire şekli oluşturmuş beş adet beş köşeli beyaz yıldız bulunmaktadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpucu sorusu | Tunus, Bahreyn ve Singapur bayraklarının ortak özelliği nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN