Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ALES sınavı ne zaman yapılacak? | ÖSYM 2018 - İşte yanıtı

ALES sınavı için heyecan dorukta! ÖSYM tarafından yılın belirli dönemlerinde gerçekleştirilen ALES için artık son düzlüğe girildi. Lisans eğitimini yükseklisansa tamamlayarak eğitim hayatını devam ettirmek isteyenleri ve akademik personel kamu veya özel üniversitelerde çalışmak isteyen adayları ilgilendiren 2018 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı için son araştırmalar sürüyor. Adaylar bir yandan çalışmalarını son çalışmalarını sürdürürken bir yandan da hakkında sorgulama yapıyor. Peki, 2018 yapılacak? İşte ÖSYM Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı hakkındaki detaylar

Giriş Tarihi: 12.9.2018 10:23 Güncelleme Tarihi: 12.9.2018 10:30
ALES sınavı ne zaman yapılacak? | ÖSYM ALES sınav tarihi 2018 - İşte yanıtı

ÖSYM tarafından ALES ne zaman yapılacak? sorusuna yanıt geldi. ÖSYM'nin yılın belirli dönemlerinde uyguladığı ve adayların gerek yükseklisans eğitimi için gerekse akademik personel olarak çalışma fırsatı yakalamak için girdikleri ALES hakkında araştırmalar iyice hız kazandı. Eylül ayının ortalarına girmemiz ile beraber başta ALES sınavı ne zaman yapılacak 2018? sorusu öne çıkarken sınava ilişkin diğer bilgiler de sorgulanıyor. Peki, 2018/2 ALES ne zaman yapılacak?

ALES 2018 NE ZAMAN YAPILACAK?

2. ALES 2018 sınavı 30 Eylül 2018 tarihinde yapılacak. Bu sınavın sonuçları ise 25 Ekim 2018 tarihinde açıklanacak.

SINAVDA 100 SORU YÖNELTİLECEK

Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacaktır. Sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacak, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Sınav Türkçe olacaktır.

YÖK BAŞKANI SARAÇ'TAN ALES AÇIKLAMASI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) geçerlilik süresini 5 yıla çıkaran yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin, "Bu sorunun çözümüne ilişkin bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Saraç, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden, 27 Eylül 2017 öncesinde yapılan ALES puanlarının geçerlilik süresinin 3 yıldan 5 yıla çıkarılmasına ilişkin yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulmasıyla ilgili paylaşımda bulundu.

Saraç, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Bildiğiniz üzere, ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle, 27 Eylül 2017 tarihi öncesinde yapılan ALES puanlarının geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarılmıştı. Fakat bu düzenlemeye yönelik açılan dava neticesinde, Danıştay 8. Dairesinin 22 Şubat 2018'de aldığı karar sonrasında, söz konusu yönetmelik değişikliğinin yürütmesi durdurulmuştur.

Danıştayın yürütmeyi durdurma kararı sonrasında, yönetmelik değişikliğindeki sınav geçerlilik süresini dikkate alarak ALES'e girmeyen arkadaşlarımızın mağdur duruma düştüklerine dair şikayetlerinde haklılık payı olduğunu düşünüyoruz. Bu sorunun çözümüne ilişkin bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız."

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecek Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecek. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacak. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ALES sınavı ne zaman yapılacak? | ÖSYM ALES sınav tarihi 2018 - İşte yanıtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN