Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Okula destekte’ maya tuttu

Başkan Erdoğan’ın işaret ettiği ‘’ ile 23 ilde 3 bine yakın çocuğun hayatı değişti. Mayası tutan proje şimdi 81 ile yayılacak

Giriş Tarihi: 30.9.2018
‘Okula destekte’ maya tuttu
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca yürütülen Okul Destek Projesi'nde maya tuttu. Geçen yıl 23 pilot ilde uygulanmaya başlanan ve 100 günlük eylem planında Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın '81 ilde yaygınlaştırılacağını duyurduğu' projeyle 3 bine yakın çocuğa ulaşıldı. SED (sosyal ve ekonomik destek) uygulamasından hayata geçirilen proje ile 6 ve 8. sınıf aralığında, ekonomik imkânsızlıklar yaşayan ailelerin çocukları programa alındı. Proje kapsamında Erzincan'dan 40 çocuk ilk kez Erzurum'u gördü. Erzincan'da 40 çocuk ilk kez huzurevi ziyaretine, 37 çocuk ilk kez mesire alanına, 33 çocuk ilk kez tiyatro ve 31 çocuk ilk kez sinemaya gitti. Hatay'dan, ilk kez 11 çocuk müzeye giderken, 62 çocuk ilk kez sinemaya, 8 çocuk ilk kez yüzme havuzuna gitti. 100 çocuk Ankara ve Konya'yı ilk kez gördü. Ağrı'da 23 çocuk ilk kez sinemaya giderken, 12 çocuk ilk kez 'zipline' deneyimi yaşadı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, proje ile çocuklarda başarı oranlarında artış yakaladıklarını belirtirken, bireysel yatkınlıklarına göre sosyal aktivitelere yönlendirildiğini aktardı. Proje kapsamında bakanlık bünyesinde oluşturulan kitaplığa 0-6 yaş grubu için 174 yeni kitap eklendi.

HAYALLER YARIM KALMASIN
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde pamuk tarlasında çalıştıkları için okula gidemeyen 12 yaşındaki Hacer Kal ve kardeşleri, aHaber'in gündeme getirmesi sonrasında kaymakamlığın girişimiyle okula kavuşmuştu. Tarım işçisi ailesinin başka bir köye taşınma kararıyla okuldan ayrılmak zorunda kalan kardeşler ise şimdi yeniden okula veda etmenin burukluğunu yaşıyor. SABAH'a konuşan Kal, "Çok sevinmiştik, şimdi hayallerimiz yarım kalmasın" diyerek, çözüm beklediklerini söylüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Okula destekte’ maya tuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN