Türkiye'nin en iyi haber sitesi

iddiasıyla gündeme gelen yerde "" izlerine rastlandı

Bingöl'ün Yayladere ilçesinde bulunan Pergasur Şelalesinin yer aldığı ve bölge halkı tarafından "" olarak adlandıran yere terörden temizlenmesiyle giden arkeologların yaptığı ilk incelemede Urartular dönemine ait izlere rastlandı.

Giriş Tarihi: 9.11.2018 11:18
Kayıpşehir iddiasıyla gündeme gelen yerde Urartu izlerine rastlandı

Yayladere ilçesi Özlüce Barajı yakınlarında bulunan güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları sonrası terörden temizlenen bölgede yer alan Pergasur şelalesi ilgi odağı oldu. Bölge halkı tarafından zaman zaman ziyaret edilmeye başlanan Şelalenin bulunduğu yerde "" iddiaları ile ilgili de İl Kültür Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile irtibata geçerek Elazığ Müze Müdürlüğü'nden bölgeye ekip gönderilmesini sağladı. Elazığ'dan gelen uzman ve arkeologlar, tarihi hakkında henüz tam kesin bilgiler bulunmayan Pergasur Şelalesi ve altındaki yaşam alanında ön inceleme yaptı.
İnceleme yapan Arkeologlardan Ergün Demir, şelalenin doğal yollarla oluştuğunu ancak yaşam alanının 2 bin 500 yıl öncesine dayandığının izleri olduğunu aktardı.
Kesin sonuçların yapılacak detaylı incelemelerin ardından ortaya çıkacağına dikkat çeken Demir, yaşam alanındaki çizimlerin 'lara ait işçiliklere benzediğini de kaydetti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıpşehir iddiasıyla gündeme gelen yerde "Urartu" izlerine rastlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN