Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızıl akbaba ‘Dobrila’ ’a döndü

Giriş Tarihi: 13.4.2019
Kızıl akbaba ‘Dobrila’ Sırbistan’a döndü
Şanlıurfa'da 3 ay önce jandarma ekiplerince yaralı halde bulunan kızıl akbaba, Türkiye'deki tedavisinin ardından doğal yaşam alanına bırakılmak üzere Sırbistan'a getirildi. "Dobrila" olarak da bilinen kızıl akbaba, Turkish Cargo'ya ait uçakla başkent Belgrad'daki Nikola Tesla Havalimanı'na ulaştı.
Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç, havalimanında düzenlenen basın toplantısında, kızıl akbabanın evine getirilmesinin, Türkiye ile Sırbistan arasındaki iyi ilişkilerin bir göstergesi olduğunu kaydetti. Nesli tehlike altında olan Dobrila'nın tek başına evine dönemeyeceğini anladıktan sonra Türk Hava Yollarından (THY) yardım talep ettiklerini söyleyen Bilgiç, "Operasyonumuzun başarıyla sonuçlanmasından dolayı büyük mutluluk duyuyorum." dedi.

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR
Sırbistan Çevre Bakanı Goran Trivan da Dobrila'nın tedavisini üstlenen Türkiye'ye teşekkür ederek, "Uvac'ta yaklaşık 500 kızıl akbabamız var. Dobrila'nın yuvasına dönmesi, iki ülkenin ortak çabalarıyla çok güzel ve özel şeyler yapabildiğinin göstergesi" diye konuştu. Dobrila'nın Sırbistan'a dönüşünü çok sayıda yerel ve uluslararası basın mensubu da takip etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızıl akbaba ‘Dobrila’ Sırbistan’a döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN