Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ne zaman bitecek? Muharrem ayı anlam ve önemi

Hicri takvime göre yılın ilk ayı olan Muharrem islam dini açısından oldukça önemli bir aydır. Müslümanlar için böylesine önemi olan bu mübarek ayın vatandaşlar tarafından anlam ve önemi merak ediliyor. ne zaman bitecek? sorusu internet üzerinden araştırılmaya başlandı. Peygamber efendimizin “Allah’ın ayı” olarak nitelendirdiği nedir? 31 Ağustos Cumartesi günü başlayan ve başlangıcı olarak bilinen Muharrem ayı ne zaman bitecek?

Giriş Tarihi: 11.9.2019 15:24 Güncelleme Tarihi: 11.9.2019 15:24
Muharrem ayı ne zaman bitecek? Muharrem ayı anlam ve önemi

Muharrem ayının önemi vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Hicri takvime göre yılın ilk ayı olarak kabul görülen ve oldukça faziletli bir ay olduğu Müslümanlar tarafından bilinen Muharrem ayı ne zaman bitecek sorusu araştırılanlar arasında yer alıyor. Peki, Muharrem ayının önemi nedir? Ne zaman bitecek? İşte soruların cevabı…

MUHARREM AYI NE ZAMAN BİTİYOR?

Peygamber Efendimizin 'Allah'ın ayı' diye nitelediği Muharrem ayı bu yıl 31 Ağustos Cumartesi günü başladı. Aynı zamanda Hicri yılbaşı da olan Muharrem ayının birinci günü ile 1440 hicri yılından, 1441 hicri yılına girildi. Bu mübarek ay 29 Eylül'de bitecek ve Safer ayı başlayacak.

İslam inancına göre peygamberlerin hayatına dair birçok önemli hadisenin yaşandığı ve aşure tatlısının yapıldığı muharrem ayının onuncu gününe denk gelen "Aşure Günü" bu yıl 9 Eylül'de idrak edildi.

Muharrem ayı Peygamberimiz (s.a.v) tarafından Şehrullah (Allahın Ayı) olarak tanımlanmış, Cenabı Allahın ilahi bereket ve feyzinin, Rabbani ihsan ve kereminin bol bol müminlere ihsan edildiği mübarek bir aydır.

Hicret, Muharrem ve Aşura "Sevgili peygamberimizin Mekke'den Medine'ye hicretinin gerçekleştiği ve rahmet peygamberinin "Allah'ın ayı" olarak nitelendirdiği Muharrem ayı süresince idrak edilecek. Peygamber Efendimiz (sav), Muharrem ayının faziletlerine işaret etmiş, Muharrem ayında tutulan orucun Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç olduğunu belirterek ashabına aşure gününde bir gün öncesi veya sonrası ile birlikte oruç tutmayı tavsiye etmiştir.

Hz. Peygamber Aşûre günü oruç tutmayı teşvik etmiş ve "Aşûre günün orucunun, bir önceki yılın günahlarına keffaret olmasını Allah'tan umarım" buyurmuştur. Peygamberimiz, hadiste "Aşûra günü'nde tutulan orucun, bir yıl önce işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdelenmiştir." Ancak, Hz. Peygamberin bildirdiğine göre yalnızca Aşûra günü değil, Muharremin 9, 10 ve 11. günlerinde oruç tutulması tavsiye edilmiştir.

Aşûre günü oruç tutmanın faziletine ilişkin sahih hadisler bulunmasına karşılık, o günde hububat karşımı aş (aşûre) pişirmek, sadaka vermek, mescitleri ziyaret etmek ve kurban kesmek gibi fiiller hakkında sahih habere rastlanmamaktadır. Bununla birlikte, Müslüman Türklerin dînî halk geleneğinde önemli bir yer tutan aşûre, aynı zamanda Muharremin onuncu günü başlamak üzere, daha sonraki günlerde de özel merasimle pişirilip dağıtılan tatlıya isim olmuş ve sosyal dayanışmaya önemli katkılarda bulunmuştur. Çok eskiden beri devam eden aşûre aşı, Osmanlılar döneminde sarayda da pişirilmiş, "aşûre testisi" adı verilen özel kaplarla da saray dairelerine ve halka birkaç gün süreyle dağıtılmıştır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muharrem ayı ne zaman bitecek? Muharrem ayı anlam ve önemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN