Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avukatların "otopark ücreti" zaferi

İstanbul 7. , avukatların otoparkından ücretsiz veya makul bir ücretle yararlanması gerektiğine hükmederek, artan fiyat tarifesinin iptaline karar verdi.

Giriş Tarihi: 12.9.2019 12:54 Güncelleme Tarihi: 12.9.2019 22:54
Avukatların otopark ücreti zaferi

Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Cavit Tatlı'nın İstanbul Adliyesi'nin otopark hizmetinden ücretsiz veya bu mümkün olmadığı takdirde uygun bir bedelle sabit ücret tarifesinden avukatların yararlanması amacıyla, adliye otoparkında yapılan işlemin iptaline ilişkin açtığı davayı İstanbul 7 . İdare Mahkemesi karara bağlandı.

İstanbul 7. idare Mahkemesi, kararında avukat olan davacı Cavit Tatlı tarafından, avukatlık mesleğinin etkili bir şekilde ifa edilebilmesi için avukatların, İstanbul Adliyesi otoparkından ücretsiz olarak yararlandırılması, bu mümkün olmadığı takdirde uygun bir bedelle sabit ücret tarifesi şeklinde yararlandırılması istemiyle 7 Eylül 2017'de dilekçeyle başvuruda bulunduğu anlatıldı.

Söz konusu başvurunun 6 Ekim 2017'de reddedilmesi üzerine, anılan işlemin iptali istemiyle bu davanın açıldığına işaret edilen kararda, Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu tarafından işletilen otoparkın kimlerin, hangi süre ve şartlarda ücretsiz istifade edebileceklerinin ve aynı zamanda otoparktan alınacak ücretin kararlaştırıldığı, bu karar doğrultusunda da dava konusu işlemin tesis edildiği görülmektedir" denildi.

Kararda, Adalet Bakanlığı işyurtları kurumunca adliye bünyesinde işletilen otoparklardan ücret karşılığı faydalanmanın doğal olduğuna vurgu yapılarak, şunlar kaydedildi:

"Avukatlar yargı görevi ifa eden meslek mensupları olmaları nedeniyle çoğu zaman mesailerinin bir bölümünü adliyelerde hizmet vererek geçirmektedirler. Bununla beraber, avukatların adliyelerdeki işlerini bitirip ayrılmaları, çoğu kez mahkeme veya savcılıktaki yargı hizmetlerinin işlemesine bağlıdır. Dolayısıyla, duruşmaların belirlenen saatler dışına sarkması ve avukatların kendilerine izafe edilemeyen nedenlerle adliye binalarında daha fazla kalmaları halinde, bundan kaynaklanan külfetin yargı mensubu olan avukatlara yükletilmesi de hakkaniyet ilkesine aykırılık oluşturacaktır."

Kararda, yargının kurucu unsurlarından olan avukatların mesailerinin bir kısmını adliyelerde geçirdikleri göz önüne alındığında, mesleklerinin gereklerini yerine getirmek üzere bulundukları adliyenin otoparkından makul ve sabit bir ücret karşılığı yararlandırılmalarının hakkaniyete uygun olacağı sonucuna vararak dava konusu işlemin iptaline karar verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avukatların "otopark ücreti" zaferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN