Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanı açıkladı! Tonlarca ıspanak çöpe gidiyor!

Türkiye’nin gündeminde yer alan ıspanak zehirlenmesinin ardından Başkanı açıklamalarda bulundu. İstanbul ve Tekirdağ'da yaşanan zehirlenme vakalarından sonra Eskişehir'deki ıspanak satışları da dibe vurdu. Buluşan, zehirlenme vakalarından sonra üreticilerin sıkıntı yaşadığını ve satışların durduğunu vurguladı.

Giriş Tarihi: 8.11.2019 10:34 Güncelleme Tarihi: 8.11.2019 11:04
Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan açıkladı! Tonlarca ıspanak çöpe gidiyor!

Ispanaktan zehirlenenlerin sayısında artış yaşanırken vatandaş ıspanaktan elini eteğini çekti. Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan İstanbul ve Tekirdağ'da yaşanan zehirlenme vakalarından sonra açıklama yaptı. Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, yaprağı yenilen diğer sebzelerin satışlarında da azalma olduğunu söyledi.

TONLARCA ISPANAK ÇÖPE GİDİYOR!

İstanbul ve Tekirdağ'da yaşanan zehirlenme vakalarından sonra Eskişehir'deki ıspanak satışları da dibe vurdu. Yaklaşık bir hafta içerisinde tonlarca ıspanağın çöpe gittiğini belirten Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, yaprağı yenilen diğer sebzelerin satışlarında da azalma olduğunu söyledi.

Ispanak zehirlenmeleri sonrası halde esnafın elinde kalan tonlarca ıspanak ne olacak?

Buluşan, zehirlenme vakalarından sonra üreticilerin sıkıntı yaşadığını ve satışların durduğunu vurguladı. Süleyman Buluşan, "İstanbul'da zehirlenme sebebiyle hastanelerde tedavi gören hastalarımıza acil şifalar diliyoruz. Sebebi her ne olursa olsun ihmali olanlar cezalandırılmalıdır. Hiçbir üretici, tüccar ve halci, bilinçli veya bilinçsiz şekilde ihmalde bulunamaz. Üreticimiz ürününe gübreyi, ilacı ne zaman kullanacak veya hasattan kaç gün önce ilaç kullanmayacak çok iyi bilmekte ve uygulamaktadır.

ISPANAKLAR TARLADA, TEZGAHLARDA KALDI

Bilinçli kişi zaten hasat zamanı yaklaşmış ise ilaç gübreyi atmaz çünkü ekonomisine zarardır. Değişen iklimlerle mahsulün para yapmadığı, masrafların karşılanmadığı bir üretim yaparken şimdi de bu durum yaşanmıştır. Herhangi bir ot veya yapılan yanlış ilaçlama bize yeni fikirler üretmelidir. Şu an hiçbir suçu olmayan üreticilerimizin tarlasındaki ıspanak satılmıyor. Yılda 2 üretim yapan bir ıspanak üreticisi sezon başında ıspanak satamadı ve toprağa gömdü. Şimdilerde de üretici bir defa daha hüsrana uğradı. Kaldı ki ıspanak satışları yüzde 100 durdu. Diğer yaprağı yenilen sebzelerde de satışta yüzde 50 azalma gerçekleşti. Ispanaklar tarlada, tezgahlarda kaldı. Bir haftada tonlarca ıspanak çöpe gitti ve gidiyor" şeklinde konuştu.

ISPANAĞIN ADI "ZEHİRLİ ISPANAK OLDU"

Özellikle sosyal medya üzerinden insanların kafasının karıştırıldığının altını çizen Süleyman Buluşan, konuyla ilgili olarak şunları aktardı:

"Temel reis ıspanağımızın adı pazar ve hallerde zehirli ıspanak oldu. Pazarda müşterimize ıspanak zararına satılıyor alın dediğimiz zaman 'hanım sakın ıspanak alma dedi veya hanımlar korkuyoruz zehirli diye söylüyor' bu duruma üzülüyoruz. Sanki yasak bir ürün üretiliyor muamelesi görüyoruz. Lütfen kendimize gelelim. Televizyonlara çıkıp sanki önceden mutfakta ıspanak hiç yıkanmazmış muamelesi görmeyelim. Kuru ıspanağı hasat etmek, sevk etmek 24 saat içerisinde mutfağa getirmek kolay değil. Kökü kesildiği andan itibaren suya ihtiyacı vardır. Üreticimiz yeraltı sularıyla yıkadıklarında üzerindeki toz ve çamurun temizlendiği gibi başka bir şey de kalmıyor. Mutfakta tek tek yıkanacak. Sosyal medya kullanıcıları da bir marifet sanıyor. 15 gün ıspanak tüketmeyin. 15 gün önce tüketiliyordu. Yetkilerimiz bir an önce açıklama yapmalıdır. İnsanlarımızın kafasını karıştıranlara bir çözüm bulmalıdır. Rahatsızlanan halkımıza tekrar geçmiş olsun diyoruz Mevlam acil şifalar versin."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan açıkladı! Tonlarca ıspanak çöpe gidiyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN