Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ne zaman, kaç yaşında ve neden öldü? Ertuğrul Gazi'nin türbesi (mezarı) nerede, hangi ilde? İşte tüm merak edenler...

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin babası olan , Türk tarihindeki en önemli kişilerden bir tanesidir. ATV ekranlarında Kuruluş Osman'ın yayınlanmasıyla beraber, tarihte Ertuğrul Gazi'nin hayatı ve çocukları hakkındaki araştırmalar da artış gösterdi. Bu doğrultuda, 'Ertuğrul Gazi nasıl ve ne zaman öldü?' sorusunun yanıtı günün en çok sorgulananları arasında öne çıkıyor. Öte yandan, bu önemli şahsiyetin mezarı öne çıkan bir diğer konu durumunda. Peki, Ertuğrul Gazi kaç yaşında, neden ve nerede öldü? İşte, Ertuğrul Bey'in hayatı hakkındaki detayları...

Giriş Tarihi: 25.12.2019 23:41 Güncelleme Tarihi: 25.12.2019 23:41 ABONE OL
Ertuğrul Gazi ne zaman, kaç yaşında ve neden öldü? Ertuğrul Gazi'nin türbesi mezarı nerede, hangi ilde? İşte tüm merak edenler...

Ertuğrul Gazi, tarihimizde yer alan en önemli kişilerden birisidir. Zira, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin babası olmakla beraber; Anadolu'nun Türk yurdu hâline gelmesinde ve Bizans'ın hâkimiyetine son verilmesinde üstün bir çaba göstermiştir. ATV ekranlarında da Beylik'ten Devlet'e geçiş sürecini konu edinen Kuruluş Osman'ın yayınlanmaya başlaması, Ertuğrul Bey'in hayatı hakkındaki araştırmaları arttırdı. Bu doğrultuda, 'Ertuğrul Gazi kimdir, neden ve ne zaman öldü?' sorusunun cevabı günün en çok sorgulananları arasında ilk sıralarda yer ediniyor.

Haberimizin detaylarından, Ertuğrul Gazi'nin hayatı hakkındaki bilgilere ulaşabilir, mezarı ve çocukları gibi merak ettiğiniz ayrıntıları hızlı ve kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

ERTUĞRUL GAZİ'NİN HAYATI

13. Yüzyıl'da dünya yeni kudretini arıyordu. Ve Anadolu, emperyallerin kavgaya tutuştuğu bir diyardı. 1071'de Türklerin girdiği bu topraklara şimdi, Haçlılar ve Moğollar da ortak olmak istiyordu. Akdeniz, Karadeniz, Balkanlar, Kafkasya ve Mezopotamya yeni sahibini arıyordu. İşte bu yangın yerinde ortaya çıkan Ertuğrul Gazi, hayallerine giderken aslında dünyaya yeni bir medeniyet armağan etti. Temellerini attığı devlet, dünyanın kaderini değiştirdi.

IX. asırda Ertuğrul Gazi'nin ataları, yaklaşık 50 bin veya 70 bin hane olmak üzere diğer Oğuz boyları ile beraber Moğol istilasının da etkisiyle Buhara ve Semerkant (Özbekistan) üzerinden Ceyhun nehrini (Amuderya'yı) geçerek Horasan (Türkmenistan) bölgesinin Merv /Mohan şehrine yerleştiler.

İLK KONAK YERİ KARACADAĞ'DIR

Selçuklu Sultanı I.Alâeddin Keykubat, Ertuğrul Gazi idaresindeki Kayıhanlıları bu savaşlardaki hizmetlerinin karşılığında ödüllendirdi ve Ankara'nın batısındaki Karacadağ'ı kışlak-yaylak olarak verdi. Bu müjdeli haber Kayıhanlılar Kayseri'de bulunurken, Selçuklu başkenti Konya'ya gönderilen Ertuğrul Gazi'nin oğlu Saru Batu Savcı Bey tarafından getirildi. Ertuğrul Gazi'nin Anadolu'daki ilk konak yeri Karacadağ'dır. Böylece Ertuğrul Gazi ilk olarak tarih sahnesinde görünmüştür.

CİHAD EMRİNİ YERİNE GETİRMEK İSTEDİ

Kayıhanlıların şanını yüceltmek ve İslam'ın cihad emrini, cihan mefkûresini yerine getirmek isteyen Ertuğrul Gazi'nin batı uc bölgesinde gaza hareketlerinde bulunmaya başlaması; ileride kurulacak olan devletin siyasi hayatında uc geleneğinin yerleşmesine ve Bizans üzerine daimi gaza hareketlerinin yapılmasına vesile oldu.

GAZİ ÜNVANI VERİLDİ

Ertuğrul Gazi'nin siyasi ve askeri dehası, cesareti, yiğitliği, zekâsı ve aksiyonunun bir sonucu olarak, XIII.asrın ortalarında Karacahisar ve Söğüt fethedildi. Selçuklu Sultanı I.Alâeddin Keykubat, bu fetihlerin sonucunda mükâfat olarak Domaniç, Söğüt ve çevresini kendisine yurt/mülk olarak verdi. Yazları Domaniç yaylalarında, kışları Söğüt'te geçiren Ertuğrul Gazi, Selçuklu Devleti'nin kuzey-batı uç sınırlarını en iyi şekilde koruyup, asayişi temin etti. Domaniç-Söğüt ve çevresine hâkim olduktan sonra, Bizans sınır boylarında bulunan diğer uç beyleriyle birlikte cihad ve gaza ile meşgul olmaya devam etti. Ertuğrul Gazi, komşu Bizans tekfurlarına (valilerine) karşı kazandığı parlak başarılarından dolayı "gazi" unvanı aldı.

ERTUĞRUL GAZİ NASIL ÖLDÜ?

Ertuğrul Gazi, yöneticiliği döneminde aşiretinin nüfusunun az olmasından dolayı barış merkezli, tedbirli ve ihtiyatlı bir siyaset izledi. Çevresinde bulunan Türkmen beylikleri ve Bizans (İnegöl-Karacahisar-Bilecik) tekfurlarıyla daima iyi geçinip onların durumlarını ve siyasi şartları gayet iyi değerlendirerek başında bulunduğu aşiretini ve idaresi altında yaşayanları sulh ve sükûn içinde yaşattı. Ertuğrul Gazi, emri altındaki topraklarda yaşayan halk tarafından çok sevilen ve sayılan bir kişiydi. Söğüt'teki Hıristiyan tebaası da Ertuğrul Gazi'yi yürekten seviyor ve sayıyordu. Yurt tuttuğu bölgede huzur ve güveni sağladı.

KAÇ YAŞINDA ÖLDÜ?

Ertuğrul Gazi, 1281 senesinde 93 yaşlarında iken Söğüt'te vefat etti.

MEZARI (TÜRBESİ) NEREDE?

Türbesi Söğüt'tedir. Her yıl eylül ayının 2.haftası pazar günü anma törenleri yapılmaktadır.

ERTUĞRUL GAZİ'NİN ÇOCUKLARI

Oğuzların Kayı boyunun lideri ve Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Bey'in babası olan Ertuğrul Gazi'nin, Osman Bey'den başka çocukları da vardı. Diğer çocuklarının isimleri ise; Saru Batu (Savcı Bey) ve Gündüz'dür. Ertuğrul Gazi'nin aynı zamanda Sungur Tekin, Gündoğdu ve Dündar isimli üç de kardeşi bulunmaktadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ertuğrul Gazi ne zaman, kaç yaşında ve neden öldü? Ertuğrul Gazi'nin türbesi (mezarı) nerede, hangi ilde? İşte tüm merak edenler...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN