Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ne zaman düşecek? 2020 Havaya, suya, toprağa cemreler ne zaman düşer?

Halk arasında baharın müjdecisi olarak bilinen düşme tarihi merak ediliyor. Kış aylarından sonra baharın geldiğini müjdeleyen ve hava sıcaklıklarının artması olarak bilinen ilk cemre düşme tarihi haberimizde yer alıyor. Bilindiği üzere cemreler sırasıyla havaya ardından suya son olarak toprağa düşer. Bu düşen cemrelerde birlikte hava, su ve toprak ısınmaya başlar. Peki Baharın müjdecisi düşecek? !

Giriş Tarihi: 16.1.2020 09:00 Güncelleme Tarihi: 16.1.2020 09:01 ABONE OL
İlk cemre ne zaman düşecek? 2020 Havaya, suya, toprağa cemreler ne zaman düşer?

İlk cemre ne zaman düşecek? Sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Baharın müjdecisi ilk cemrenin düşmesine çok az bir süre kaldı. Kış mevsiminden sonra baharın habercisi olan cemreler birer hafta arayla önce havada, sonra suda ve daha sonra da toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi olarak tanımlanır. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan bu olay Hıdırellez ve nevruz kutlamalarıyla tamamlanır. Peki 2020 ilk cemre ne zaman düşecek? Haberimizde, 2020 Cemre düşme tarihleri yer alıyor.

İLK CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

Baharın müjdecisi ilk cemre 19-20 Şubat tarihlerinde havaya düşecek.

İKİNCİ CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

İkinci cemre ise 26-27 Şubat tarihinde suya düşecek.

ÜÇÜNCÜ CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

Üçüncü cemre 5-6 Mart tarihinde toprağa düşecek.

Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Toplumların hava olaylarına ve bunların tekrarına dayanarak oluşturduğu halk takviminin bir parçası olan "cemre düşmesi", soğuk havalardan bahara geçişe işaret ediyor.

Hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını ve toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere 'cemreviye' denilmektedir.

CEMRE HAKKINDA BİLGİ

"Ateş", "kor" anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. "cemre düşmesi", bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

"cemre düşmesi" hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk cemre ne zaman düşecek? 2020 Havaya, suya, toprağa cemreler ne zaman düşer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN