Türkiye'nin en iyi haber sitesi

depreme dayanıklı ilçeler: Avrupa ve Anadolu yakasında depremde hangi ilçeler güvenli, nereler riskli?

’da yaşanan ve 41 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan 6.8’lik sarsıntının ardından vatandaşlar “’da depreme en dayanıklı olan ilçeler hangileri?” sorusuna yanıt aramaya başladı. Uzmanlara göre Marmara Bölgesi’nde de olması beklenen sarsıntının henüz ne zaman olacağı bilinmese de verilere göre belirlenen bazı bölgeler depremden çok daha fazla etkilenecek. Peki, İstanbul’da depreme en dayanıklı olan ilçeler hangileri? Avrupa ve Anadolu yakasında depremde hangi ilçeler güvenli? İşte konu ile ilgili tüm detaylar…

Giriş Tarihi: 30.1.2020 10:18 Güncelleme Tarihi: 30.1.2020 10:18 ABONE OL
İstanbul depreme dayanıklı ilçeler: Avrupa ve Anadolu yakasında depremde hangi ilçeler güvenli, nereler riskli?

Marmara Bölgesi'nde bazı uzmanlara göre olması beklenen 7.5 şiddetindeki sarsıntı, vatandaşların da tedirgin olmasına neden oluyor. Beklenen olası bu sarsıntı ile ilgili olarak "İstanbul'da depreme en dayanıklı olan ilçeler hangileri?" sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu haline gelirken fay hattına göre bazı bölgelerin bu afetten diğer yerlere oranla daha az etkileneceği bildirildi. Peki, İstanbul'da depreme en dayanıklı olan ilçeler hangileri? Avrupa ve Anadolu yakasında depremde hangi ilçeler güvenli? İşte binlerce İstanbullunun merak ettiği o detaylar…

İSTANBUL'DA DEPREMDE EN RİSKLİ İLÇELER HANGİLERİ?

Uzmanlara göre; İstanbul'daki yapıların yaşına bakıldığından en yaşlı ilçe olarak Beyoğlu'ndan sonra ikinci sırada gelen Fatih (Tarihi Yarımada) depremden en fazla etkiyi görecek ilçe olarak öne çıkıyor. Fatih'in yanı sıra Zeytinburnu, Bakırköy, Florya, Küçükçekmece'nin Menekşe-Kanarya ve Cumhuriyet Mahallesi, Avcılar, Beylikdüzü'ne bağlı Gürpınar'ın Pekmez ve Pınarkent mahalleleri, Büyükçekmece'nin Devebağırtan bölgesi, Kumburgaz ile Silivri'nin yanı sıra Tekirdağ ve Marmara Ereğlisi de olası depremden ciddi şekilde etkilenecek.

Prof. Dr. Naci Görür, Elazığ depremi sonrası yaptığı uyarılarda şöyle konuşmuştu: "Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu doğrultu akımlı fay sistemleri. Şimdi bu iki fay boyunca Anadolu levhası, batıya doğru kaydığı için zaman zaman bu iki fay üzerinde depremler meydana geliyor. Nitekim Elazığ'daki deprem de bunlardan biri. Bu ikisi, Türkiye'nin deprem üreten en büyük fay sistemi. Kuzey Anadolu fayı Türkiye sınırlarında bin 600 kilometre, Doğu Anadolu fayı da yaklaşık 600 kilometre uzunlukta. Erzincan, Amasya, Bolu, Adapazarı tehdit altında."

  • İstanbul'da deprem riski olan ilçeler

Yıllardır İstanbul'da beklenen deprem konusunda uzmanlar sürekli bir araştırma içerisinde. Yapılan testler ve araştırmalar sonucunda Avrupa Yakası ile ilgili ağır bilançolar hazırlanıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan deprem profesörü Ahmet Ercan'ın tespitleri doğrultusunda "Cankurtaran'dan başlayıp Ayasofya'ya, oradan Süleymaniye'ye, oradan Fatih'e, Edirnekapı'ya, oradan Küçükçekmece ve Büyükçekmece göllerinin kuzey kıyısına bir çizgi çekin ve bu çizginin güneyindeki yerler depremde en çok hasar ve en çok yıkım görecek yerlerdir" açıklamasını yaptı.

  • Orta deprem riski taşıyan semtler hangileri?

Beşiktaş, Ortaköy Dereboyu, İstinye çukuru, Tarabya çukuru, Üsküdar çukuru, Beylerbeyi çukuru, Küçüksu çukuru, Paşabahçe-Beykoz çukuru, Çayırbaşı çukuru, Karaköy, Tophane, Salıpazarı, Ortaköy (dolgu olan kesimleri), Eyüp, Alibeyköy, Sütlüce, Balat, Kasımpaşa ve Güngören'in sahil kesimi, Kadıköy (Kurbağalıdere), Moda (denize bakan kısmı), Küçükyalı, Kartal (Rahmanlar bölümü), Tuzla (dere kısmı), Dilovası, Eminönü (Cankurtaran, Şehzadebaşı, Fatih, Çarşamba, Edirnekapı'nın güneyinde kalan kısım), Topkapı, Bakırköy, Bahçelievler, Merter, Şirinevler (bir kısmı), Halkalı, Nakkaşdere, Esenkent, Ömerli, Büyükçekmece, Tepecik (Tepecik, Akören ve Pomak'ın güney kısmı), Selimpaşa, Silivri, Çanta, Gümüşyaka, Kavaklı, Yakuplu, Esenyurt, Avcılar, Ambarlı, Firuzköy, Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Ataköy ve Zeytinburnu.

  • Yüksek deprem riski taşıyan semtler hangileri İstanbul?

Zeytinburnu Ayamama Deresi, Ataköy'ün bulunduğu kesimler, Florya (batısındaki heyelan alanları) Küçükçekmece kıyıları, Küçükçekmece Gölü'nün doğusundaki Nakkaşdere alüvyonları, Azaplı yöresi (Altınşehir'in alçak kesimleri), Ispartakule (Alibey Yarımadası'nın batı kısımları), Kanarya (Firuzköy kıyıları), Esenkent, Avcılar (Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi'ne bakan kıyıları), Ambarlı ve Haramidere.

ELAZIĞ NAMAZ VAKİTLERİ
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul depreme dayanıklı ilçeler: Avrupa ve Anadolu yakasında depremde hangi ilçeler güvenli, nereler riskli?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN