Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ne zaman iade edilecek? 2020 ? açıkladı!

Ülkemizden yaklaşık 3 milyona yakın vatandaşın ön kayıt yaptırdığı hac ibadeti için yapılan açıklamalar yakından takip ediliyor. Her yıl heyecan içerisinde kura zamanlarını bekleyen hacı adayları bu yıl ibadetlerini yerine getiremeyecek. Bilindiği üzere; corona virüsü nedeniyle Suudi Arabistan'ın bu yıl yurt dışından hacı adaylarını kabul etmeyeceğini İşleri açıklamıştı. Hal böyle olunca, hac ücretlerinin iade edilip edilmeyeceği ya da ne zaman iade edileceğine dair araştırmalar başladı. 2020 ne zaman iade edilecek?

Giriş Tarihi: 1.7.2020 10:08 Son Güncelleme: 1.7.2020 10:08 ABONE OL
Hac ücretleri ne zaman iade edilecek? Diyanet'ten hac ücretleri ile ilgili açıklama!

İslam'ın şartlarından biri olan hac ibadeti için her yıl binlerce Müslüman kura zamanlarını bekliyor. Bu yıl 2 milyon 289 bin 800 vatandaş, ön kayıt yaptırmış ancak İşleri Başkanlığı, Suudi Arabistan'ın corona pandemisi nedeniyle yurt dışından hacı adaylarını kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Hal böyle olunca, hac ücretlerine dair merak edilenler hacı adayları tarafından araştırılıyor. Peki; ne zaman iade edilecek? Diyanet'ten hac ücretleri ile ilgili açıklama!

HAC ÜCRETLERİ NE ZAMAN İADE EDİLECEK? 2020 HAC ÜCRETLERİ İADE EDİLECEK Mİ?

Diyanet İşleri Başkanlığı, hac ücretleri iadesine ilişkin açıklamalarda bulundu. 2020 yılı için kesin kayıt hakkı kazanan vatadandaşlardan kayıt yaptıranların kura haklarının 2021'e kurasız devredileceği, hacı adaylarının ise kesin kayıt ücretlerinin iade edileceği bildirildi.

Hac ücretleri ne zaman iade edilecek? Diyanet'ten hac ücretleri ile ilgili açıklama!

HAC ÜCRETLERİ NE ZAMAN GERİ VERİLECEK?

İşleri Başkanlığından, 2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazananlardan kayıt yaptıranların kura haklarının 2021'e kurasız devredileceği, hacı adaylarının kesin kayıt ücretlerinin de iade edileceği bildirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, İslam'ın 5 şartından biri olan hac ibadetini yerine getirebilmek için Türkiye'den 2 milyon 298 bin 800 vatandaşın ön kayıt yaptırdığı belirtildi.

Bu kapsamda, 9 Ocak 2020 tarihinde ön kayıt yaptıranlar arasından çekilen kura ile bu yıl hac ibadetini yerine getirecek 83 bin 430 kişinin isimlerinin belirlendiği kaydedilen açıklamada, 13 Ocak'tan itibaren hac ücretinin ilk taksiti alınarak kesin kayıtların yapıldığı anımsatıldı.

Başkanlığın Kovid-19 salgını nedeniyle hac ibadetinin bu yıl yapılmama ihtimalini dikkate alarak 2'nci ve 3'üncü taksitleri ertelediğine işaret edilen açıklamada, "Diyanet İşleri Başkanlığımız gelişmeleri başından beri yakından takip etmiş, bu çerçevede başta Suudi Arabistan olmak üzere İslam ülkeleri ile istişarelerde bulunmuştur. Başkanlığımız şartların olumlu yönde düzelme ihtimalini dikkate alarak acele bir karar vermemiştir." ifadeleri kullanıldı.

Suudi Arabistan'ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bu yıl hac ibadetini sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tutacağını, yurt dışından hacı adayı kabul etmeyeceğini duyurduğu hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu çerçevede, Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulunca belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda, 2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazanan vatandaşlarımızdan kayıt yaptıranların kura hakları 2021 yılına kurasız olarak devredilecek, hacı adaylarının kesin kayıt ücretleri kendilerine iade edilecektir."

Hac ücretlerinin iade edileceği tarih henüz netleşmedi. Resmi tarih açıklandığında haberimizin içerisinde olacaktır.

Hac ücretleri ne zaman iade edilecek? Diyanet'ten hac ücretleri ile ilgili açıklama!
ARKADAŞINA GÖNDER
Hac ücretleri ne zaman iade edilecek? 2020 Hac ücretleri iade edilecek mi? Diyanet açıkladı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA