Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'deki erken genel seçimlerin son düzlüğüne girildi. Türk seçmen önündeki beş yıl için hem parlamentosunu oluşturacak milletvekillerini hem de cumhurbaşkanını belirleyecek. Parlamento seçimlerine sekiz parti, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ise altı aday katılıyor.

Ancak, 16 Nisan referandumunda kabul edilen yeni sistemde Cumhurbaşkanı daha etkin rol oynayacağı için, seçimin asıl sorusu Cumhurbaşkanının kim olacağı.

En favori aday halen Cumhurbaşkanı olan Tayyip Erdoğan. Arkasında 16 yıldır her seçimden başarıyla çıkan ve tek başına hükümet kuran Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) ve seçim ittifakı yaptığı Milliyetçi Harekat Partisi (MHP ) var. Ak Parti'nin oyu anketlerde yüzde 45-50 aralığında. MHP'ninse yüzde 10 civarında. Anket ortalamalarına göre Erdoğan'ın oyu yüzde 50'nin üzerinde görülüyor.

1923'de modern cumhuriyeti kuran ancak çok partili hayata geçildiği 1950'den beri bir türlü tek başına iktidar olamayan Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) adayı da Muharrem İnce. Anketlerdeki ortalaması yüzde 20-30 aralığında. Kampanya süresince bir dalga yakalamayı başaran İnce'nin Cumhurbaşkanı olamasa bile CHP'nin başına geleceğine kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü partinin mevcut genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu yarışa girmeyerek prestijini epeyce zedeledi.

Seçimlerin üçüncü ismi, yeni kurduğu İyi Parti'yi CHP ile ittifaka sokan ancak kendisi de Cumhurbaşkanı adayı olan Meral Akşener. Anketler Akşener'in oyunu da yüzde 10 civarında gösteriyor.

Yüzde 10'luk seçim barajını aşıp aşamayacağı merak edilen Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Cumhurbaşkanı adayı da tutuklu olarak yargılanan Selahattin Demirtaş.

Diğer adaylar ise, anketlerde oyu yüzde 2 civarında çıkan Saadet Partisi'nin (SP) adayı Temel Karamollaoğlu ve yüzde 1'i yakalamaya çalışan Vatan Partisi'nin adayı Doğu Perinçek.

Hiçbir adayın ilk turda yüzde 50 oyu alamaması ve seçimlerin ikinci tura kalması halinde ise kutuplaşmanın Erdoğan ve İnce arasında olacağı tahmin ediliyor.

Anket sonuçları Erdoğan'ın lehine görülse de bütün adayların ve partilerin iddialarını sürdürüyor olmaları, seçim çalışmalarına heyecanla devam etmeleri Türkiye demokrasisinin geleceği için sevindirici bir tablo.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN