Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Harekatı'nın askeri cephesi, planlandığı şekilde devam ediyor. Bu harekatta önemli olan can kayıplarının asgaride tutulabilmesi ve hedeflere en hızlı şekilde ulaşılabilmesidir... Harekattan beklenilenlere şu ana kadar izleyebildiğimiz kadarıyla, ulaşacağız...

Azeriler yanımızda
Barış Pınarı'nın diplomatik cephesi, askeri cepheye göre daha karmaşık biçimde gelişiyor. Dost ve gerçek müttefik olarak gördüğümüz ülkeler hiç sakınmadan desteklerini bildiriyorlar. Mesela dün Azerbaycan tarafından, Barış Pınarı Harekatı'nın terör tehdidinin ortadan kaldırılmasına, mültecilerin evlerine dönmelerine, insani sorunların çözümüne, barış ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olacağı belirtildi.

Esad rejimi PYD'yi kınadı
En merak edilen tepki Esad rejiminden gelecek olandı... Rejimin Dışişleri'nden bir üst düzey yetkili, operasyon nedeniyle 'ye tepki gösterirken, 'YPG'yi de ABD'nin kuklası olmamaları konusunda defalarca uyardık ama onlar yabancıların kuklası olmayı tercih etti' ifadesini kullandı. Bu arada yönetiminin Türkiye'yi kınadığı haberleri Filistin Riyad el-Maliki tarafından yalanlandı. Maliki yaptığı yazılı açıklamada, "Filistin, Suriye'nin kuzey sınırında olanlara dair hiçbir açıklamada bulunmadı, bulunmayacak" ifadelerini kullandı.

İspanya ve NATO'ya tepki
Bu arada Genel Sekreteri Stoltonberg'le İstanbul'da görüşen Dışişleri Bakanı 'nun yaptığı açıklama, önemliydi. Çavuşoğlu 'nın Türkiye'nin güney sınırındaki Patriotlarını çekme kararı için, "Her seferinde müttefiklere yalvaracak değiliz. Türkiye kendi hava savunma sistemini almak zorundadır. Keşke NATO müttefiklerimizden hava savunma sistemini de alabilseydik" dedi.

Rusya ve ABD yanımızda
Öte yandan Barış Pınarı Harekatı'nı görüşen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) bazı ülkelerin operasyonun kınanması teklifine ABD ve onay vermedi. Bu arada Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, Fransa Savunma Bakanı Parly ve İngiltere Ben Wallace ile görüşerek diplomatik cepheye katkısını sürdürüyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA