Dün anlamlı bir törene tanıklık yaptık. Türkiye'nin en büyük enerji firmalarından Socar Türkiye, İzmir Açık Ceza İnfaz Kurumu işbirliği ile "Petkim 50. Yıl Zeytinliği"ni kurdu. Socar Petkim Yarımadası'nda bir hafriyat sahasında bulunan, 540 zeytin ağacını taşıyarak, Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü yanındaki alana dikti.
Proje, Aliağa Kent Konseyi ile işbirliği yapılarak, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru'nun desteği alınarak tamamlandı. Böylece kesilmekten özenle kurtarılan 540 zeytin ağacının bakımı, hasadı, alanın karşısında bulunan cezaevindeki mahkumlar tarafından gerçekleştirecek. Çevreye duyarlı, anlamlı bir iş yapılmış oldu.

ÖRNEK OLACAK İŞLER
Socar Türkiye, sosyal sorumluluk projeleri alanında Türkiye'ye örnek olabilecek işler yapıyor. Eğitim noktasında, çok önemli işler yaptılar. Son olarak Aliağa'da hizmete açtıkları, Haydar Aliyev Meslek Lisesi, en güzel örneklerden biri.
Açtıkları diğer okullarla birlikte, sadece eğitim alanında üstlendikleri gönüllü sorumluluğun bedeli bugüne dek 50 milyon doları aşmış durumda. Çevreye duyarlılıkta çok hassaslar.

EN ÖNEMLİ LOJİSTİK MERKEZİ
Yaptıkları yatırımlarda, çevresel değerlerde Avrupa Birliği normlarının üzerinde bir standart uyguluyorlar. Bu nedenle de, takdire değer çizgideler. Socar, STAR Rafinerisi, Petkim Konteyner Limanı, STEP Enerji Santrali ile birlikte 2018 yılına kadar; sadece Petkim Yarımadası'na 10 milyar dolar civarında yatırım gerçekleştirmiş olacak. Hedefleri 2018 yılında, 15-20 milyar dolar cirosuyla, Türkiye'nin en büyük üç grubundan biri olmak.
SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, liman ve lojistik yatırımları ile Türkiye'nin en stratejik sanayi bölgesi Aliağa'yı, Türkiye'nin en büyük entegre lojistik merkezi olma noktasına da taşımayı hedeflediklerini, sürekli vurguluyor.

BU COŞKU KUTLAMAYA DEĞER
İşte bu hedefleriyle birlikte, sürekli yatırım yaptıkları bölgeye de, çok değer veren yaklaşım içindeler. Bütün bu süreçte, öncü rolünü üstlenen, SOCAR Türkiye Başkanı, değerli Kenan Yavuz'u kutlamak gerekiyor. Yaptıklarını coşkuyla, çok çalışarak, adeta aşkla gerçekleştiriyor. Çevre duyarlılığı göstermelik değil, sahici. Petkim Genel Müdürü değerli Sadettin Korkut başta olmak üzere bu işlere emek veren, yatırım yaptıkları bölgeye ve halka saygıyı öne çıkaran tüm SOCAR yöneticilerini ve çalışanlarını içtenlikle kutluyorum.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN