Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarım yapılabilecek ama parçalanma ve bölünmeden dolayı iyice küçülüp halı büyüklüğüne düşüp ekilemeyecek hale gelen 2 milyon hektar arazimiz var. Bu yüzden her yıl 8 milyar liralık kayba uğruyoruz.
Bu yapı sürdürülebilir bir yapı değil. Küçük parselde yatırım yapılamıyor, üretim takip edilemiyor, bu da kalite ve standardı düşürüyor, maliyetleri artıyor.
Böylesi hayati konuda görüş verenlerden biri, aslında "bölünmüş araziye daha fazla traktör satacağı için karşı çıkması gereken" bir traktör sanayicisine ait.
Erkunt Traktör'ün genel müdürü Zeynep Erkunt Armağan arazi bölünmesine "dur deme" zamanı geldiğini düşünenlerden biri. Zeynep hanım "araziler birleşirse başlangıçta daha az traktör satarız ancak orta ve uzun dönemde biz tarım makinecileri ve Türkiye kazanacaktır" diyor.
Şu anda ülkedeki 1,4 milyon traktörden 570 bini, 25 yaş üzerinde. 380 bin traktör ise 35'ini geçmiş durumda. Bu da bize son 30 yıldır Türkiye'de traktör yenilenmediğini gösteriyor. Zaten arazilerin bütünleştirilmesi gayreti, yenilenmeyen tarım makineleri üzerinden de "zorunluluğunu" ortaya koyuyor.
Zeynep Erkunt Armağan'a göre 600 bin hurda traktöre bakıp sorunu anlamak mümkün; "hurda olan topraklar aslında... Ekonomik değeri kalmamış, hadım edilmiş arazinin traktöre ihtiyacı yoktur" diyor.
Önce araziyi iyileştirmek şart... Sonra 2 tane 50 beygirlik yerine 1 tane 80 beygirlik traktör satarız, belki 3'ünü birleştirir 90 beygirlik traktör ile kazanırız. Bunu hayata geçirmenin bir yolu da arazi bütünleştirmeye paralel olarak, sanayi belgesi içinde yer alan hurda teşvikidir. Sabah'ın geçen yıllarda öncülük ettiği "hurdayı yoldan çek" benzeri kampanyalar sayesinde, bölünmesi önlenerek bütünleştirilmiş ölçek arazilere "nitelikli tarım aletleri" sağlanabilir.
Gerek Bakanlığın gerek sanayici Zeynep hanımın söyledikleri, temelde aynı; daha nitelikli tarım için daha akıllı çiftçilere duyulan ihtiyaç... Zeynep hanıma, bunu nasıl sağlayacaklarını soruyorum; "Öncü Çiftçiler Grubu oluşturma gayretindeyiz. Böylece toprağını doğru analiz ederek hem ölçek bakımından hem de üründen ilaca, tarım makinesinden verimliliğe dek iyi işleyen öncüler sayesinde çiftçinin iş yapma kültürünü değiştirebiliriz" diyor.
Yasası çıkan ama uygulaması hızlanamayan toprak bütünlüğü yalnızca "hattı müdafaa" değil, aynı zamanda; "sathı müdafaadır" ve bu satıh da vatandır zaten!..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN