Türkiye'nin en iyi haber sitesi
FARUK ERDEM
FARUK ERDEM

Bayramda çifte yevmiye

hafta sonuna denk gelmesine rağmen bazı sektörlerde çalışanlar mesai yapacak. Özellikle ’ler açık kalacak. İşçiler için ek ücret doğacak. Gazetecilere ise farklı uygulama var

Dünden itibaren ülkece 'nı idrak etmeye başladık. Milli bayramlarda olduğu gibi dini bayramlarda da resmi tatil uygulanıyor. Ramazan Bayramı 3 gün olarak uygulanırken arefe ile birlikte toplam resmi tatil 3.5 günü buluyor. Bu tatil günlerinde çalışılmıyor. Çalışmayan işçiler maaşlarını tam alıyorlar. Ancak bazı sektörlerde çalışılması gerekiyor. Tatillerde çalışanlara normal yevmiyelerine ilave olarak mesai ücreti de ödeniyor. Bu ücret işçilerde yüzde 100 olarak uygulanırken gazetecilerde yüzde 50 uygulanıyor.

İZİN VERİLEMİYOR
Bayramlarda yapılan çalışmaların ücreti nakit olarak ödeniyor. Bu çalışmalar yerine izin kullandırma gibi bir uygulama mevzuata aykırı kabul ediliyor. O yüzden çalışan işçilere izin yerine paralarının ödenmesi gerekiyor. Bayramda çalışanlar fazladan yevmiye alırken eğer bir de mesai yapmışlarsa yani haftalık çalışma süresi 45 saati geçerse bu kez ayrıca fazla çalışma ücreti daha alıyorlar.

GAZETECİDE FARKLI
Bayramlarda çalışan sektörlerin başında medya geliyor. Gazetecilerin bayramlarda çalışmaları diğer işçilere göre farklı ücretlendiriliyor. Basın İş Kanunu'nda genel tatil ücreti kavramı bulunmuyor. Diğer işçiler bayram çalışmalarında tam yevmiye alırken gazetecilerde bu yevmiye yarım olarak yani fazla çalışma şeklinde uygulanıyor. Yani günlük 100 lira yevmiye alan bir işçi bayramda çalışınca 200 lira alırken gazeteci tam gün çalıştığında 150 lira alıyor. Fazla çalışma ücreti saate göre belirleniyor.

AVM'LERDE ÇALIŞANLAR DİKKAT!
İşçilerin bayram olsun olmasın, çalıştıkları her fazla saat mesai kavramı içine giriyor. Bu durumda saatlik ücret üzerinden hesaplama yapılıyor. Bu da normal saat ücretinin yüzde 50 fazlası olarak ödeniyor. Yani 'lerde 12 saat çalışanlar yaptıkları 4 saat mesainin ücretini yüzde 50 fazlasıyla alacak. Bu mesai bayramda yapılmışsa, ücret bayram mesaisine ekleniyor

YERİNE İZİN KULLANDIRILAMAZ
Resmi tatil ve bayram mesailerinin ücretleri ödenir, yerine izin kullandırılamaz.
Resmi tatil ve bayramlarda yapılan çalışmalar yüzde 100 fazlası ile ödenir.
Bu dönemde çalışmayıp izin yapan işçilere, o ay maaşı tam ödenir.
Gazetecilerde genel tatil ücreti kavramı yok. Bayramda çalışan gazeteciye fazla mesai olarak her saat için yüzde 50 fazla ücret ödenir.

ÖRNEK HESAPLAMA
Çalışanın 3.000 TL maaş aldığını ve arife dahil 3.5 gün çalıştığını varsayalım.
Günlük ücret. 3.000/30 = 100 TL
1 günlük bayram mesai ücreti=100 X 2 = 200 TL
Bayram mesai ücreti: 100X3.5 = 350 TL

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM
1978 doğumluyum. 15.10.1997'de sigortalı olarak çalışmaya başladım. 6500 günüm var. Hayati KUM 25 yıl, 57 yaş ve 5900 prim gün şartlarına tabisiniz. Yılınız ve priminiz tamam. Yaşınızın dolacağı 2035'te emekli olursunuz.
SSK girişim 10.03.1987'de. Ne zaman emekli olurum? Meltem ÖNER 20 yıl, 43 yaş ve 5150 gün şartlarınız var. Yaş ve prim bilgisi vermemişsiniz. Bu şartlara göre emekli olursunuz.
10.01.1990'da sigortalı olarak çalışmaya başladım. 1971 doğumluyum, 6300 günüm var. Mehmet Ali ÇULCU 25 yıl, 52 yaş ve 5525 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gününüz ve 25 yıl şartınız tamamlanmış. 2023'te doğum gününüzde emekli olursunuz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN