Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aranızda ideal hayatı yaşayan var mı?
Aile, kariyer, para, sosyal hayat, sağlık, ruh haliniz; kısaca her şeyin denge içinde olduğu bir hayat… Yok mu?
Ben de öyle tahmin etmiştim zaten.
O halde biz kadınlar; neden sanki başkaları her şeyleriyle kusursuzmuş da, sorun bizdeymiş gibi sürekli kendimizden şüphe ediyoruz?
Başkalarının tavrına göre fark etmeden kendimize değer biçiyoruz.
Bu yüzden kusursuz olma isteği, kendimize karşı yaptığımız en büyük gaddarlık.

ÖZGÜVENİ TÜKETİYORUZ
Nerede hata yapıyoruz biliyor musunuz? Her şeyi kontrol etmeye çalışmakla… Bu tip bir ihtiyacın; yaptığımız her şeye nasıl sinsice girdiğini, rahatlığı endişeye, tatmini tatminsizliğe dönüştürdüğünü düşünün. Eleştirinin, şüphelerin, kusursuzluğun pençesine sıkışıp kaldığımızda; ilişkileri, hayattan alınan küçük zevkleri ve özgüvenimizi tüketiyoruz.
Bize acı çektiren mükemmel olmak değil, mükemmellik hakkındaki kanılarımız. Eğer kontrol ihtiyacınızı biraz olsun törpülemeye hazırsanız, değişim için ilk önce ne tip bir 'kusursuzluk' anlayışınız olduğunu fark edin.
Çok mu titizsiniz? Kendinizi başkaları ile kıyasladığınızda hep yetersiz olan siz misiniz? Sürekli başkalarının hatalarını mı görüyorsunuz?
Yoksa hiçbir şeye başlayamayacak kadar eleştirilmekten mi korkuyorsunuz?
Mesela kompolsif bir ev temizliği anlayışınız var mı?
Hiç düşündünüz mü; temiz, sizin için ne kadar temiz?
Niye evin bir sergi gibi görünmesine bu kadar bağımlısınız? Size ne veriyor?
Enerjinizi başka ne şekilde değerlendirebilirsiniz?

ENERJİNİZİ DENGELEYİN
Temizliği yaparken otomatik pilotta düşünceleriniz ve yargılarınız içinde kaybolmuş bir şekilde mi uğraşıyorsunuz?
Evinizin temizlik ve düzenini önemsemeyin demiyorum. Bundan vazgeçmeniz gerekmiyor. Ancak bu kusursuzluğun altında diğer temel ihtiyaçlarınızın ve önceliklerinizin farkına vardığınızda; vaktinizi ve enerjinizi daha dengeli kullanmaya başlayabilirsiniz.
Kendinize üç değerinizi söyleyin.
Ama yaptıklarınızdan bahsetmiyorum.
Sizi, insan yaptığını düşündüğünüz değerleriniz… İşte bu değerlerinizi, gün içinde daha sık fark edin.
Yaşadığınız hayat tarzı bu değerleri temsil ederse, kendinize karşı şefkat hissiniz artar ve doyumluluk hissini ancak o zaman yakalayabilirsiniz; kusursuzluğun peşinden koşarak değil…

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN