Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bazı insanların vücudunun yağ tutma oranı diğer kişilere oranla daha fazla olabilir. Bölgesel yağlanmadan şikayetçiyseniz; Haziran ayına kadar ideal ölçülerinize kavuşabilirsiniz

Vücut yapısı kişiden kişiye farklılık gösterir. Siz daha dikkatli besleniyor ve spor yapıyor olsanız dahi, bunların hiçbirini yapmayan arkadaşınıza kıyasla vücudunuz bölgesel yağlanmaya daha elverişli olabilir. Durumu kabul edip bölgesel fazlalıklarınızın nedenini anlamak ve önlem almak mümkün. Bunun için Mart, Nisan ayları tam zamanı. Haziran'a kadar en ideal vücut ölçülerine hayat akışınızda yapacağınız ufak değişikliklerle ulaşabilirsiniz.

NEDENLERİ
Genetik faktörler: Yapılan araştırmalara göre Türk kadınlarının yüzde 65'i armut tipi vücut yapısına sahiptir yani yağlar kalça ve üst bacaklarda depolanır. Erkekler ise elma tipi vücut yapısına sahiptir yani yağlanma mide, kalp ve bağırsaklarda depolanır. Bir de üzerine, ailede şeker hastalığı vb. örnekleri de var ise, haliyle vücudunuzun yağ tutma oranı, rahatsızlığı olmayan bireylere oranla daha yüksek olur.
Hormonal düzensizlik: Genetik faktörlerin yanı sıra, kişide insülin direnci rahatsızlığı var ise bel ve karın bölgesi yağlanması kaçınılmazdır. Çünkü, insülinin görevi vücudumuza giren karbonhidratı hücre içine sokarak kullanılmasını ve paralelinde tokluk hissinin oluşmasını sağlamaktır. İnsülin hormonunun doğru çalışmaması durumunda, vücuda alınan karbonhidratı hücrelerin içine sokamaz ve daha fazla insülin pompalamaya başlayarak direkt yağ hücresine aktarır. Yağlanma direkt bel ve karın çevresinde depolanır. Kişide tokluk hissi de oluşmadığı için yemeye devam eder, yemekten hemen sonra tatlı krizleri yaşar ve ağır uyku hali baş gösterir. Basen çevreniz geniş ise, östrojen dengesizliği sebebiyle polikistik over (PCOS) sendromunuz olabilir. PCOS; yumurtalıklarda irileşme ve birçok küçük kist oluşumu ile seyreden ve kadınlarda hormonal problemlere neden olan bir durumdur. Kişilerde kilo alımı arttıkça yumurtlama bozukluğu artmakta, yumurtlama bozukluğu arttıkça da kilo alımı artmaktadır. Doğru beslenme programı olmaz ise, bu durum bir kısır döngü halini alarak büyük ölçüde kısırlık ve obeziteye yol açabilir. İdeal kiloda olmanız durumunda rahatsızlığınızı kontrol altında tutarak gebeliği kolaylaştırırsınız.

DOLAŞIM BOZ UKLUĞU
Dolaşımınız sağlıklı çalışmaz ise, yağ yakımı mümkün değildir. Yağ dokusu erkeklerde yatay, kadınlarda ise dikeydir. Kadınlardaki dikey yağ dokusu, yağ hücrelerinin kolayca birikmesini sağlayarak selülite ve pürüzlü bir görünüme sebep olur. Erkeklerde ise bağ dokusu deriye paralel olarak uzandığı için selülit oluşumu en düşük seviyededir. Aynı zamanda kolajen dokusu kadınlara oranla sıkıdır.

İŞ-MESLEK DURUMU
İş ve meslek durumunuz bölgesel yağlanmanın en önemli faktörlerinden biridir. 1960'larda, mesleklerin hemen hemen yarısı fiziksel aktivite gerektirirken, şu anda bu oran yüzde 20'lere düşmüş durumda. Son yıllarda iş hayatında yakabildiğimiz tek kalori, bilgisayarın faresini tıklamaktan ve mail yazmaktan geçiyor. Yapılan bir araştırmaya göre; 1980'den 2000 yılına kadar gün içerisinde harcanan enerji aynı olmasına rağmen, oturarak çalışma oranının sadece yüzde 8 artması ile obezite oranı ikiye katlanmış durumda. İş hayatına başlayan bayanların basen bölgesinde ya da erkeklerin hareketsizlikten göbek bölgesinde, kısa zamanda büyüme gerçekleşir.

NİSAN AYI BÖLGESEL İNCELME TEDAVİSİ İÇİN EN İDEAL ZAMAN

Bölgesel incelme: Sadece sporun ve sağlıklı beslenmenin yetmediği, kalıplaşmış yağ dokularının ya da hızlı kilo kayıplarında oluşan sarkmaların da bir çözümü var. Teknoloji sayesinde, çeşitli uygulamalarla kan hücrelerinin oksijen miktarını ölçmek dahi mümkün hale geldi. İnsan yaşamının kalitesi bu denli artarken bu uygulamalardan çeşitli ameliyatlar, bölgesel yağlanma, antiaging vb. alanda yararlanmamak mümkün değil. Fakat birkaç unsura dikkat etmek gerekiyor.

TÜM VÜCUDA UYGULANIR
Uygulamanın içeriğini, sağlığa olan etkisini, uygulanan yeri, uygulayıcısını ve tabii ki kanıtlanan gerçek sonuçları araştırmadan bu uygulamalardan faydalanmak; öncelikle sağlığa zararlı olmakla birlikte hem vakit, hem bütçe israfı. Uygulamanın son teknoloji olmasına ve dünyadaki verilerini incelemeye gayret edin. Exilis uygulaması hem kişilerin kilo verme sürecini hızlandırmada, hem de sıkılaşma, selülit tedavisi ve yağlanmada kullanılıyor. Sonuçlarının bilimsel olarak kanıtlandığı, yüzde 86 oranında müşteri memnuniyeti oranına sahip olan uygulama, 2014 yılı vücut şekillendirme ve sıkılaşma ödülünü almıştır. Bu uygulamayla yağ hücrelerinin azalması ve cilt dokusunun sıkılaşması sağlanıyor. Basen, popo, kol, gıdı, yüz, iç bacak, baldır, el olmak üzere tüm vücutta uygulama yapılabiliyor. Aynı zamanda yüz uygulamasında, yüz, boyun germe ve kırışıklık tedavisi yapılıyor. Genelde iki-sekiz seans aralığı yeterli oluyor. En belirgin sonuç uygulama yapıldıktan iki-üç ay sonra gözleniyor. Yaza sıkı bir vücutla girmek isteyenler için; Nisan ayı tedaviye başlamanın en ideal zamanı.

BÖLGESEL YAĞLARDAN KURTULUN
Doğru Beslenme: Herkesin bildiği üzere, beslenme birinci öncelik. Yaşa bağlı olarak yağ hücrelerinin, kol ve bacaklardan karın bölgesine transfer olanlar da dahil bel çevresindeki her türlü yağlanma, sağlık açısından çok risklidir. Karın bölgesindeki yağ oluşumunda glisemik indeksi düşük besinlerin alınması etkili oluyor.
kas kaybı ol uyor
Spor: Kaçınılmaz bir gerçek var, günlük aldığınız enerji, harcadığınız enerjiden fazla ise kilo alımı gerçekleşir. Bu sebeple her gün ufak da olsa yapacağınız bir aktivite bölgesel yağlanmayı engellemek adına önemli bir etken. Yarım saatlik yürüyüşlerin dahi vücudunuzda yaratacağı farka siz bile şaşıracaksınız. Kas dokunuzu artırmak, vücudunuzun yağ yakma kapasitesini artırır. Yapılan çalışmalar, tek başına uygulanan diyetle, verilen kilonun yüzde 75'inin yağ dokusu kaybı, yüzde 25'inin kas ve su kaybı olduğunu gösteriyor. Kas kaybı ile metabolizma yavaşlar ve diyet sonrasında hızlı kilo almaya başlarsınız. Bu sebeple kası korumak ve artırmak için sporun devamlılığı çok önemlidir.

HAFTANIN BESİNİ: PAZI


Ayvalı pazı tarifi

Malzemeler:
2 adet havuç
2 adet ayva
1 demet pazı
2 adet soğan
2 adet kuru soğan
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı pul biber
Karabiber
Tuz

Yapılışı
Pazıları ayıklayıp doğrayın. Ayvaları ve havuçları soyun, küp şeklinde doğrayın. Zar şeklinde doğradığınız soğanları zeytinyağında sarartın. Pazıları ve ayvaları ekleyin, suyunu bırakıp çekene kadar bekleyin. Suyunu çekince karıştırarak dört-beş dakika kavurun. Üstüne sarımsaklı yoğurt dökün. Tereyağında kızdırılmış pul biberle süsleyip servis yapın

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN