Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Pek çok kanser türüne davetiye çıkaran sigara; diş eti hastalıklarından diş kaybına kadar birçok rahatsızlığa neden oluyor

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın, sigara konusundaki hassasiyeti herkesin malumu. Sigarayla savaş konusunda alınan kararlar ve çıkan kanunlarda kendisinin çok büyük etkisi var. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde sigarayı bırakan kişilerle buluşan Sayın Cumhurbaşkanımız, bu konuda yine çok güzel mesajlar verdi. Devlet başkanımızın, sigaraya açtığı savaş ve toplum sağlığına verdiği önem bir defa daha gündeme gelince; bu haftaki yazımı, sigaranın ağız ve diş sağlığı üzerindeki olumsuz etkisine ayırdım. Sigara paketlerinin üzerinde bulunan uyarıları görmüşsünüzdür: 'Sigarayı derhal bırakmak sağlığınızı tehdit eden faktörleri yüksek oranda azaltır.' Sigara ile ilişkilendirilen hastalıklardan hangisi aklınıza geliyor? Yüksek olasılıkla akciğer kanseri, belki amfizem... Diş eti hastalıklarının yüzde 50'sinin sigara yüzünden gerçekleştiğini biliyor muydunuz? Kronik diş eti hastalıkları dişlerinizi tamamen kaybetmenize yol açabilir. Araştırmalar; tütün kullanımının diş eti hastalıklarının gelişiminde en büyük faktörlerden biri olabileceğini gösteriyor. Diş eti hastalığı, bakteriyel bir enfeksiyondur. Dişlerinizi çenenize tutturan yumuşak doku ve kemiği yok eden bir hastalıktır. Bakteriler, dişlerinizin kenarındaki boşluklarda yer alan dental plaklara yerleşip gelişir. Böylece, vücudunuz dental plaklara karşı reaksiyon gösterip bu yumuşak doku ve kemiklerin çökmesine sebep olur.

DİŞ TAŞI OLUŞUMU ARTAR
Hastalığın erken dönemlerinde, dişlerinizi fırçalarken ya da iple temizlerken kanadığını fark edebilirsiniz. Enfeksiyon kötüleştikçe, diş etleriniz çökmeye başlar. Dişlerinizden geriye doğru çekilir ve boşluklar meydana gelir. Ağzınızdaki destekleyici yapılar çöktükçe diş etiniz ve dişleriniz arasındaki boşluk derinleşir. Sonunda dişleriniz gevşer, ağrı ve acı çekmeye başlarsınız. Hatta dişleriniz tamamen düşebilir. Araştırmalar; sigara içenlerin içmeyenlerden daha fazla diş taşı (tartar) sahibi olduğunu gösteriyor. Tütün ürünleri kullanmak diş eti hastalığının daha hızlı kötüleşmesine sebep olabilir. Sigara içenler, içmeyenlere göre diş ve diş etleri arasında daha derin boşluklara sahiptir ve daha şiddetli kemik kayıplarına maruz kalırlar. Araştırmalar; sigara içenlerin, içmeyenlere göre üç ile altı kat daha fazla risk altında olduğunu belirtiyor. Sigara içenler ve sigarayı bırakmış olanlar ile hiç sigara içmeyenler arasında bulunan şiddetli kemik kaybı oranı beş kat daha fazla. Sigara içmek sadece diş eti hastalığı riskinizi artırmaz, tedavi sürecini de zorlaştırır. Bunun sebebi sigara içmenin ağzınızın kendisini onarmasına engel olmasıdır. Cerrahi olmayan diş eti tedavilerini inceleyen çalışmalarda, sigara içenler içmeyenlerden çok daha az iyileşme gösterdiği ortaya çıktı. Sigara içenler aynı zamanda ağız cerrahisi ile tedaviye de cevap vermekte yetersiz kalıyor.

TÜTÜN KAN AKIŞINA ENGEL OLUR
Diş kronu ve köprüleri ilk yerleştirildiğinde harika durur. Fakat sigara kullananlar bu görüntüyü zamanla kaybeder. Porselen lamina gibi popüler kozmetik uygulamalar sigara kullanan şahıslarda uzun süre boyunca sağlamlığını ve güzelliğini koruyamaz. Göründüğü gibi sigara içmek; hastalıklara karşı koyan ve iyileşmeyi sağlayan temel işlevleri engelliyor. Araştırmaların sonuçlarına göre; tütünün içerisinde bulunan kimyasalların diş etine giden kanın akışına müdahele ettiği düşünülüyor. Diş eti hastalığına katkıda bulunan tek şey sigara içmek değil. Bütün tütün ürünleri, diş eti sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Pipo, dumansız tütün ve puro bunlara dahil. Nikotin sakızı gibi dumansız ürünlerin; ağız kanseri, diş eti hastalığı veya diş kaybına yol açtığı belirtiliyor. Temple Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre; sigara veya pipo içmiş ve sonradan bırakmış kullanıcıların yüzde 18'inde diş eti hastalığı gözlemlenmiş. Bu oranın sigara içmeyenlere oranla üç kat fazla olduğu saptanmış. Bu çalışma 2000 yılında yayınlanan Periodontoloji Jurnal dergisinde yer almıştı. Sigara kullanımı ve ağız sağlığı ile ilgili tek iyi haber, Sağlık Bakanlığı'nın uyarıları. Sigarayı derhal bırakmak sağlığınızı tehdit eden faktörleri yüksek oranda azaltır. Yakın zamanda yayınlanan bir çalışmaya göre 11 yıl önce sigara kullanmayı bırakan insanların diş hastalığı oranı, hiç sigara kullanmamış kişilerle aynı. Kullanım oranını azaltmak bile yardımcı olmakta. Bu konu ile ilgili bir çalışma, günde 1.5 paket sigara içenlerin hastalık riskinin içmeyenlere göre altı kat fazlaolduğunu ama günde yarım paket sigara içenlerin üç kat fazla olduğunu ortaya koyuyor. Diş sağlığı merkezlerinin sigara bırakma yardımı konusunda iyi yerler olduğunu düşünüyorum.

AĞIZ KANSERİNE YAKALANABİLİRSİNİZ
Tütünün , sağlığınıza olan en büyük tehlikesi, ağız kanseriyle olan bağlantısı olabilir. Amerikan Kanser Araştırmaları Topluluğu'na göre: n Ağız kanseri ve bazı türlerde gırtlak kanseri olan kişilerin yüzde 90'ı sigara kullanmakta. Bu kanserlerin vücutta belirme riski bu ürünleri kullanım sıklığına göre artmakta. n Sigara içenler, içmeyenlerden altı kat daha fazla risk altında. n Kanser tedavisinden sonra sigara kullanmaya devam eden hastaların yüzde 37'sinde kanserin tekrarladığı ve ikincil ağız, boğaz ve gırtlak kanseri oluştuğu belirtiliyor. n Sigara, puro ve pipolardan tütün ürünleri içmek ağızda ya da ağzın hemen yutağında bulunan boğaz kısmında kansere sebep olabilir. Aynı zamanda gırtlak, yemek borusu, böbrek, idrar kesesi ve birkaç başka organ kanserine de sebep olabilir. Pipo içmek aynı zamanda piponun değdiği yerlerde dudak kanserine de sebep olabilir. n Nikotin sakızı gibi dumansız tütün ürünlerinin; yanak, diş eti ve iç dudak kanserlerine neden olduğu düşünülüyor. Dumansız tütün, kanser riskini 50 kat artırıyor.

TÜTÜN, İMPLANTLARA ZARAR VEREBİLİR
Dental implantlar, kaybedilen dişlerin yerini tutar. Ancak, sigara kullananlar bilmeli ki; bu prosedürün başarısız olma olasılığı vardır. Araştırmalar; implant bozukluklarının sigara içen kişilerde daha fazla görüldüğünü ortaya çıkarıyor. Dental implant yaptırmayı düşünenler, bu riski göz önünde bulundurmalılar. Implant yaptırmadan önce sigarayı bırakmak çok önemli. Sigara bırakma konusunda danışmanlık ve yardım almanızı öneririm.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN