Küçük , Küçük İbo, Küçük Ceylan, Küçük Onur...
Küçüklerden çıkalım; mesela 5 yaşından beri sahnelerde olan ... Aynı İskender Paydaş misali Ozan Doğulu, Kenan Doğulu... 15-16 yaşında sahnelerde dansözlük yapan Sibel Can... Bunlar çocuk yaşta sahnelere adım atmış şarkıcı, müzisyenlerden aklıma gelen ilk örnekler.
Müziğe çocukluktan başlamak çok önemli bir fark yaratıyor.
Bugünün tartışma konusu ise aranjör Emrah Karaduman'la ikili olup çıkarttığı single'ı 'Cevapsız Çınlama' ile müzik listelerinde hızla yükselen 16 yaşındaki Tilki.
Kızın sesi harika, kız çok tatlı, kız buram buram gelecek vâdediyor, kız Türk pop müziğinde yepyeni, dinamik ve gencecik bir soluk. Ve fakat olay başka. Olay, Aleyna'nın henüz reşit olmadan gece kulüplerinde, barlarda, yani biletli konserlerde değil de içkili mekanlarda şarkı söylemesi.
Evet! Yüzde 100 tartışmaya değer bir konu bu. 'Eskiden de reşit olmayanlar içkili mekanlarda şarkı söylerlerdi' deyip geçmek doğru bir yaklaşım değil. Eskiden kabul gören birçok şeye, bugünkü bakış açımızla itiraz etmiyor muyuz? Bu durumda da, bir genç kızın bozulma ihtimali yüksek psikolojisi, gelecekte yaşayabileceği travmalar göz önüne alınmalı.
Tatlı Aleyna, 'Ailemden izin alıyorum, onlar da yanımda' dese de avukatlar 'Evet, konserlerde ailesinden aldığı izin geçerlidir ancak içkili mekanlarda bu yetmez, valilikten izin alınması gerekir' diyor.
Dünyadaki küçük yaşta şöhreti yakalamış yıldızların çoğu daha sonra hayatının kontrolünü kaybedebiliyor; bu bir gerçek. Ancak aynısının Aleyna'nın başına geleceğini de iddia edemeyiz. (Zaten dünya starı olmakla Türkiye'de ünlü olmak arasında dağlar bayırlar var. Onların şöhret-para seviyesi o kadar büyük ki, delirme ihtimalleri çok daha yüksek) Bu noktada ailenin tavrının, yetiştirilme biçiminin, menajerlerinin tutumunun önemi büyük.
Şöhreti kaldırmak; değil 16 yaşındaki bir kız için, 30 yaşındaki biri için bile kolay sınav değil. Ki ben Aleyna'nın titizlikle korunduğunu ve pop dünyasında önemli bir isim olacağını düşünüyorum. Şunun da altını çizmek istiyorum; bütün reşit olmayan yetenekli şarkıcı-müzisyen arkadaşlarımız içkili mekanlarda çıkmadan valilikten izin almalı. Konu, hassas bir konu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN